Напевно, ви вже перечитали сотні статей в Інтернеті про те, як вчити англійську мову самостійно, але до сих пір не вдалось досягти бажаного рівня знань? Вся проблема в тому, що багато авторів таких статей дають теоретичні поради, не підкріплюючи їх практикою. Тому сьогодні я вирішила створити практичний посібник з самонавчання, в якому розповім про те, чи можливо взагалі вивчити англійську без будь-чиєї допомоги, які додаткові матеріали необхідно обов'язково використовувати та поділюся корисними ресурсами, щоб процес вивчення англійської вдома не здавався вам нудним та одноманітним.
![](/public/user_files/article1%283%29.jpg)
Скажу одразу, вивчити англійську мову самостійно це реально, оскільки в Інтернеті є сотні та навіть тисячі навчальних ресурсів, які стануть вашою палочкою-виручалочкою. Але чому ж так багато людей зриваються на пів шляху і вважають цю ідею пустою тратою часу?
Я думаю не варто говорити про те, що люди, які хочу вивчити мову самостійно, повинні, по-перше, мати просто неймовірну жагу до знань, мотивацію, прагнення до перемоги і нелюдське завзяття. По-друге, готовність work work and again work! І, по-третє, мати вміння знайти для себе найефективніший спосіб вивчення мови.
Wow! Wow! Wow! Палегче, подумаєте ви, але я зовсім не хочу вас налякати, просто хочу попередити про те, що якщо ви вже рішуче налаштовані, ви повинні відповідати всім 3 критеріям, наведеним вище.
Отже, хочу розпочати з загальних, на мою думку, правил та порад про те, як краще організувати свій навчальний процес:
- Поставте конкретну ціль. Визначиться наперед, чи хочете ви підтягнути граматику, говоріння або вокабуляр? Або ж можливо ви хочете вивчити бізнес англійську або просто досягти хоча б середнього рівня загального англійського? Адже саме від конкретної цілі будуть залежати ваші подальші дії у вивченні мови
- Займайтесь не менше 2-3 разів на тиждень по 1-2 години і складіть свій особистий розклад занять. У perfect world займатись було б добре кожного дня хоча б по 30 хвилин. Давайте скажемо ні прокрастинації!
- Працюйте над 4 основними навичками: listening, reading, speaking, writing, а саме:
- Читайте статті які відповідають вашому рівню.
Цікаві ресурси: newsela.com - тут ви знайдете коротенькі статті, які ви можете підлаштовувати під свій рівень знань;
- Пишіть коротенькі тексти, читайте книги в оригіналі та адаптовані під ваш рівень.
- Слухайте подкасти.
Цікаві ресурси: greenforest.com.ua/enpodcast - тут ви знайдете інструкцію по користуванню подкастами на сайті Enpodcast.com;
- Знайдіть собі співрозмовника, щоб тренувати навички говоріння.
Цікаві ресурси: www.conversationexchange.com - тут ви легко зможете знайти собі співрозмовника, якому також необхідна практика говоріння;
- Дивиться відео.
Цікаві ресурси: film-english.com - сайт вивчення мови за допомогою короткометражок створив викладач англійської Кієран Донахью - лауреат низки престижних освітніх премій у Великобританії.
- Слухайте музику.
Цікаві ресурси: www.esolcourses.com - слухай музику, розумій текст і виконуй завдання до кожної пісні.
- Одразу застосовуйте отримані знання на практиці. Візьміть собі за звичку одразу застосовувати вивчені граматичні конструкції та слова в усній і письмовій мові. Оскільки «тупе» заучування не принесе вам бажаного результату. Наприклад, вивчили тему Present Continuous і нові слова на тему “Work” – напишіть невеличкий текст на 5-10 речень, використовуючи вивчену граматику і слова.
- Оберіть необхідні ресурси. Але не біжіть одразу купляти 1500 книжок і встановлювати 1500 додатків на мобільний телефон. Цим ви ризикуєте ще більше заплутатись і вже через тиждень не будете знати, за який ресурс краще братись.
На цьому пункті я б хотіла зупинитись більш детально. Спочатку даю вам перелік матеріалів, без яких вам не обійтись, якщо ви хочете максимально наблизити своє самостійне вивчення до занять у класі:
- Основний підручник. В підручниках завжди логічно і послідовно викладений матеріал, зазвичай від простого до складного, містить необхідну лексику і вправи для тренування. Я рекомендую такі: Speak Out; Upstream; New Total English; New English File.
- Підручник з граматики. Окрім основного підручника, необхідно мати під рукою граматичне доповнення, яке буде містити багато вправ та чітке пояснення граматики з прикладами. Найкращими підручниками, на мою думку є: Round up; Grammarway; English Grammar in Use; Oxford Practice Grammar;
- Словник та підручник для збагачення словникового запасу. З переліком крутих онлайн-словників ви можете ознайомитись в моїй статті, а гарними книгами з лексики, на мою думку, є: Vocabulary in Practice; Test Your Vocabulary; 4000 Essential English Words; English Vocabulary in Use.
- Додатки для вашого Perfect Pronunciation. Знання граматики, великий словниковий запас - це все звичайно добре, але в чому сенс, якщо ваш співрозмовник не може зрозуміти вас через вашу жахливу вимову. Якщо у вас немає можливості займатися з викладачем, я б порадила вам деякі безкоштовні useful apps, які можна встановити на мобільний телефон і використовувати будь-де і будь-коли.
► Learn English Sounds Right – навчить вас розуміти транскрипцію слів та правильно їх вимовляти. Завантажити можна на Android та IOS;
► Scrabble® GO - популярна та корисна гра, яка допоможе провести час з користю та поліпшити правопис англійською. Ви можете грати як з програмою, так із іншою людиною, яка користується цим додатком. Завантажити можна на Android та IOS.
Наведені вище пункти були таким собі набором для «свідомого» вивчення англійської мови, що максимально нагадує заняття з викладачем або на курсах.
Але купляти всі ці підручники не обовёязково, тим паче, якщо у вас немає великого бажання «обкладатися» літературою, але важливо застосовувати аналоги (див. пункт 3). Але це ще не все. Наводжу вам свій перелік різноманітних ресурсів, які свого часу допомогли мені у покращенні рівня володіння англійською мовою і, які можна використовувати будь-де:
- Duolingo - один з найпопулярніших сервісів для вивчення іноземних мов з нуля.
- LearnEnglish - тут зібрані матеріали для вивчення англійської в різних форматах: уроках, іграх, спілкуванні в чатах і т.п. Сайт доступний англійською мовою.
- Learn American English online - весь матеріал розподілений за рівнями і виділений певним кольором для зручності. А вчитель Пол пояснює граматику в відеоформаті.
- FreeRice - тренажер для поповнення словникового запасу англійської з вправами по граматиці і тестами. Сервіс підтримує Всесвітня продовольча програма Організації Об'єднаних Націй, тому заняття побудовані у вигляді гри - за кожну правильну відповідь ви отримуєте трохи рису, щоб нагодувати голодних.
- Мemrise - сайт доступний англійською. В ході навчання користувачеві пропонують вибрати мем для кращого запам'ятовування слова або створити власний асоціативний образ. Потім потрібно виконати вправи на вибір правильної відповіді і сприйняття слова на слух. Сервіс також доступний для iOS і Android.
- Quizlet - флеш-картки для запам'ятовування слів.
Фууух! Ну що готові далі?
- Уникайте перевантажень. Необхідно запам’ятати, що ми не роботи і не можемо завантажити в мозок всю інформацію за лічені секунди. Вивчення мови це довгий процес. Не намагайтеся з перших кроків осягнути неосяжне, не перегортайте підручник наперед. Адже там ви з жахом для себе виявите безліч незрозумілих конструкцій, граматичних правил і винятків, які звичайно ж відкриються перед вами, але тільки в процесі. Бажання забігти наперед, здатне породити в людині почуття безвиході: «Я так мало знаю, а попереду ще так багато всього цікавого і складного, невже я коли-небудь зможу це все засвоїти». Ще й як зможете, тільки з часом. Адже будь-який курс іноземної мови має чітко визначені часові рамки, які будуть потрібні людині для його засвоєння. Будьте послідовними і у вас все вийде, бо будете виглядати як цей кіт.
- Одружіться з англійською мовою. Ні, вам не почулося. І ні, моя клепка ще на місці. Це найкраща порада, яку я можу вам дати. Під цим я маю на увазі, що вам необхідно закохатися у вивчення мови, відчути її плюси та мінуси, жити з нею, прокидатися з нею, засинати з нею, завжди думати про неї, приймати душ з нею, готувати смачну їжу з нею та ходити на побачення (2-3 рази на тиждень по 1-2 години памятаєте?). Тільки тоді ви по-справжньому зможете насолодитися всіма тонкощами цієї мови і учбовий процес ніколи не буде вам тяготіти.
На цій оптимістичній ноті я б хотіла завершити свою розповідь про те, як ефективно вивчати англійську мову. Насправді перелік порад можна продовжити мало не до нескінченності, а ще краще написати книгу про те як правильно організувати вивчення іноземної мови. Але навіщо витрачати час на читання манускриптів, а потім забувати прочитане? Досить, хоча б частково втілити в життя поради прочитані в цій статті і ви помітите, як зросте продуктивність навчального процесу.
Так, список вийшов чималим, але я спробувала представити вам чітку інструкцію про те, як вивчити англійську мову самостійно, і вказала кращі ресурси, які, на мою думку, допоможуть вам досягти успіху у поставленій меті. Тепер справа тільки за вами. Скажу вам відверто, шлях, який ви обрали буде нелегким і тернистим, адже вчитися чомусь новому завжди складно. Згадайте, коли ви вперше сіли на велосипед, стали на ролики, вчилися плавати або просто робили щось вперше, чи все у вас вдалося з першої спроби? Так само і з вивченням англійської мови, спочатку буде нестерпно і можливо навіть будуть хвилини, коли вам захочеться все кинути, але поступово ви зможете набрати швидкість і віртуозно поводитися з цією мовою. Просто треба пережити цей емоційний пік. Never give up! Бажаю успіхів в навчанні!
Досі бракує мотивації? То подивиться це навчальне відео, яке гарантую на 100% змусить вас повірити в себе. Just DO IT!