Vocabulary, About English Language. 27.05.2015

Скільки вивчити слів для вільного спілкування англійською

Автор: Таня Пекарчук

Мій викладач в університеті мала улюблену фразу: "Виходьте за рамки 2500 тисяч слів". 

Спочатку, аби уникнути непорозумінь, уточнюю: словниковий запас - це «усі слова, що особа їх знає та використовує». Якщо ви НЕ можете сказати, що те слово значить, пояснити його, це слово не належить до вашого словникового запасу. Навіть якщо з контексту ви і здогадуєтесь про його значення. 

Але є одне "але": словниковий запас річ динамічна. В основному, він постійно росте, але може і зменшуватись. 

Ваш активний словниковий запас в іноземній мові дууууже сильно залежить від вашого словникового запасу в рідній мові. Кажуть, дітям легше вивчити іноземну мову. Так, діти краще запам’ятовують, але ж і діти використовують слів так 1000-2000 (залежить від віку, звісно). 

От дати двом різним людям щось смачненьке і попросити описати.
Хтось скаже: "дуже смачно", і цього людині достатньо для опису чогось ну дуже смачного! А хтось скаже: "це вражаюче поєднання текстур і смаків просто змушує здригатися всі мої смакові рецептори, це просто божественно". Цій людині вкрай необхідно використовувати слова «текстура», «смакові рецептори», і саме таких слів їй не вистачатиме в англійській. 

Але чи стала від опису страва смачнішою, а людина, яка описує, розумнішою? Певне, ні. Просто хтось звик говорити багато і красно, хтось - мало. 

Це як порівняти словниковий запас Джої з Friends і Шелдона з The Big Bang Theory, але ж обидва герої вільно говорять англійською.  

Тож, чим красномовніші ви в рідній мові, тим більше слів вам доведеться вивчити англійською. Тобто ваш словниковий запас в рідній мові може стати вашим ворогом (чи вашою метою) у вивченні іноземної.

Вважається, що середньостатистична людина у повсякденному житті в розмові використовує 2000-3000 слів. 

А тепер поглянемо на попереднє ствердження і виділимо в ньому такі ключові моменти:

 • середньостатистична людина, 
 • в розмові,
 • у повсякденному житті, 
 • 2000-2500 слів. 

Розглянемо ці пункти детальніше...

Середньостатистична людина
Середньостатистична людина - це людина з середнім досвідом: закінчила школу, дивиться телевізор, користується мобілкою тощо. Мова - це відображення нашого досвіду. Чим більше у нас досвіду, тим більше наш словниковий запас, слів, які ми знаємо і використовуємо. 

Варто зазначити, що наш словниковий запас зростає в рази, коли ми вчимося (в університеті, на курсах тощо). Чи могли б ви підрахувати, на скільки поповнився ваш словниковий запас за часи навчання в університеті і / чи в школі?

Але чи використовуємо ми всі вивчені слова активно в повсякденному житті? Все залежить від нашої діяльності і оточення.

В розмові
Навіть в рідній мові під час повсякденних розмов ми вживаємо менше слів, ніж знаємо. Найбільше слів ми використовуємо при читанні. При читанні ж ми і поповнюємо свій словниковий запас: зустрічаємо слово в контексті, розуміємо його, і потім починаємо його застосовувати у житті.

В повсякденному житті
Знову ж таки, залежно від своєї професійної діяльності ми використовуємо ту чи іншу лексику. Якщо ви юрист і поза роботою говорите все одно про роботу, ваш словниковий запас буде дуже сильно відрізнятися від словникового запасу астрофізика чи студента-медика. Але не варто переживати. Якщо англійську ви вчите не для роботи, а для "життя", то ваш словниковий запас для англійської - ті слова, які ви використовуєте в спілкуванні з друзями, родиною тощо. 

2000-3000 слів
Різниця в 1000 слів для когось вже дуууже велика. Зазвичай цю тисячу слів складають слова пов'язані з вашим хоббі чи захопленнями. Їх теж, певною мірою, можна назвати "професійними". 
Хочу зазначити, що ці цифри – це не наш середній словниковий запас, це та кількість слів, якою ми найчастіше користуємося в повсякденній розмові =).

Ще трішки про цифри:

 • 30 000 слів  є активно використовуваними в мові. Приблизно таку кількість в середньому людина має в пасивному запасі (тобто розуміє при читанні, прослуховуванні), але не всі вони активно використовуються в розмові;
 • 6 000 – 10 000 слів  в середньому активно використовує  освічена українсько- або російськомовна людина; 
 • 2 000 – 3 000 слів достатньо знати, аби розуміти 80-90% змісту друкованих видань; 
 • 2 500 – 9 000 слів словниковий запас англійської мови для не носіїв мови. 

Ці цифри приблизно однакові для української та англійської мов, але дослідження все ще ведуться. (en.wikipedia.org)

Який у вас словниковий запас англійської? 
Пропоную вам пройти два простеньких тести на словниковий запас англійською. Перший тест  (testyourvocab.com) займає дуже мало часу, і вам треба просто відмітити галочкою ті слова, котрі ви знаєте і можете пояснити (хоча б одне значення без контексту і без словника, звісно ж). 

Другий тест має 100 питань (my.vocabularysize.com). Тут вам треба вибрати із запропонованих правильне значення слова в даному контексті. Це трішки легше, але і не дуже чесно: є спокуса і можливість вгадати слово. 

Результати тестів можуть бути (і певне будуть) різними. В мене вони різнилися на цілу тисячу слів. Про те, чому так, можна знайти багато інформації на просторах Інтернету.

То які слова мають бути у вашому словниковому запасі? 
Все залежить від мети. Але всі слова, які вам точно треба знати, можна розбити на категорії. 
В першу чергу в вашому словниковому запасі мають бути слова, які дозволяють вам описати ваш день в деталях. 

 • Ви молода мама? Певне маєте вивчити, як англійською "коляска", "пустишка", адже більшість вашого життя обертається навколо дитини. 
 • Ви студент? В вашому лексиконі має бути "пара", "університет", "декан", "перерва", "залік", "канікули" і слова, пов'язані з вашим відпочинком. Якщо ви хороший студент і плануєте далі навчатися чи стажуватися закордоном, то вам вже варто починати вивчати професійну лексику. У цьому допоможе усім відома вікіпедія чи платформи онлайн навчання від всесвітньовідомих університетів.
 • Ви постійно подорожуєте? Крім опису вашого дня, спробуйте описати вашу подорож. "Аеропорт", паспортний контроль, пасок (адже його треба зняти на контролі), все, що в вашому багажі тощо. Яких слів не вистачало? Ті слова вам і необхідно знати. 

Чи не забагато це?
Так, згодна :) але не переживайте, ваш мінімальний словниковий запас - це те, що дозволить вам описати ті речі і явища, слів на позначення яких ви ще не знаєте. Ви дуже скоро вивчите те чи інше слово, якщо ви його використовуєте.

Вивчити слово - не означає вивчити мову
Пам'ятайте, що мова - то засіб спілкування. Просте завчання словника на пам'ять - це не володіння мовою. Слова стають мовою, коли ми їх використовуємо: в розмові, в письмі, читаючи журнали, дивлячись кіно, слухаючи пісні... 

Мабуть вас найбільше хвилює  це запитання: Як же ж поповнити словниковий запас? 
Поповнювати словниковий запас краще через те, що ви любите :) 

Любите дивитись серіали - дивіться і вчіть нові слова і вирази (English with Friends & Co). Використовуйте їх в житті. Згадайте ситуації в житті, коли ви могли б використати те чи інше слово / фразу. 


Полюбляєте слухати пісні? Спробуйте перекласти слова хоча б однієї улюбленої пісні і знову ж таки подумайте, коли б ви могли їх використати в житті. 

Полюбляєте Гаррі Поттера? Спробуйте почитати його в оригіналі. Хоча б трішки. Хоча б сторінку в день. 

Після того, як ви почнете роботу над своїм словниковим запасом, не забувайте використовувати нові слова та вирази. 
Де? Та на занятті, з такими ж студентами англійської :), з носіями мови на занятті або ж через такі БЕЗКОШТОВНІ сервіси, як italki.com. Головне не боятися першого контакту. Домовитись про першу зустріч онлайн - це також гарна мовна практика

Вам також може сподобатися:
Listening
10 Minute English – 35. Короткометражка “One Day Home”
Деякі речі стаються зовсім неочікувано. Фріда, жінка з розбитим серцем, просто хотіла купити новий матрац, і хоч це виявилося не таким легким завданням, як можна було подумати, вона отримала набагато більше, аніж вона могла уявити. Короткометражка підходить для перегляду усім, починаючи від рівня Intermediate.…
Vocabulary
Початкова англійська: 100 базових слів із перекладом
Сьогодні англійська мова є найбільш затребуваною мовою у студентів. Англійська необхідна для багатьох сфер нашого життя, в тому числі подорожей і кар'єри. Володіння навіть початковим рівнем англійської мови значно полегшить спілкування під час подорожей. Ви вже не будете залежати від перекладача…
Vocabulary
Англійська для початківців: поради та практичні способи вивчати нові слова
Питання розширення словникового запасу продовжує бути актуальним як для тих, хто тільки почав вивчати англійську, так і для тих, хто розмовляє нею вже не перший рік. Незважаючи на те, що на цю тему написана вже не одна сотня статей, запитань про те, як запам'ятовувати нові слова, не стає менше –…
Інтенсив вихідного дня
 М. ПАЛАЦ СПОРТУ,
вул. Басейна, 7-В, (4 поверх).
Пн-Пт.: 10:00-20:00
Сб.: 10:00-15:00
Інтенсивний курс
 М. ЛІВОБЕРЕЖНА,
вул. Митрополита Андрея Шептицького, 4, оф. 32 (8 поверх), ТОЦ «Комод». (Вхід через бізнес-центр)
Пн-Пт.: 13:00-20:00
 М. КОНТРАКТОВА ПЛОЩА,
вул. Хорива, 1-а
 М. ПЛОЩА ЛЬВА ТОЛСТОГО,
вул. Льва Толстого 9-а, 3 пов.
Пн-Пт.: 10:00-17:00
Стандартний курс
 М. ПАЛАЦ СПОРТУ,
вул. Рогнідинська, 4а
Пн-Пт.: 13:00-20:00
 М. ПОЗНЯКИ,,
вул. Гришка, 6а.
Пн-Пт.: 13:00-20:00
 М. ЛІВОБЕРЕЖНА,
вул. Митрополита Андрея Шептицького, 4, оф. 32 (8 поверх), ТОЦ «Комод». (Вхід через бізнес-центр)
Пн-Пт.: 13:00-20:00
 М. УНІВЕРСИТЕТ,
вул. Пирогова,4/26
Пн-Пт.: 13:00-20:00
 М. КОНТРАКТОВА ПЛОЩА,
вул. Хорива, 1-а
 М. ПАЛАЦ СПОРТУ,
вул. Басейна, 7-В, (4 поверх).
Пн-Пт.: 10:00-20:00
Сб.: 10:00-15:00