Writing. 12.03.2013

Стилі мовлення у письмовій англійській

Автор: Анастасия Скляренко

Ви коли-небудь зустрічали Letter of Application / Cover Letter (лист-заяву про прийом на роботу), яке б починалося зі слів "Hey there" або "Hi, dude"? Або Letter of Enquiry (письмовий запит), в якому б усі питання починалися приблизно таким чином: "Do you know ...? Tell me ...., Will you send ....? ". Я дуже в цьому сумніваюся. Може, комусь і потрапляли на очі подібні творіння, але означає це всього лише одне - відправник не знає норм і правил написання офіційних листів. Давайте ж розберемося в чому відмінність formal language (формальний / діловий стиль) від informal language (неофіційний / розмовний стиль), і як правильно застосовувати обидва цих стиля.
      
Загалом, в англійській мові розрізняють 3 мовних стиля:

  • Formal
  • Semi-formal
  • Informal

До формального стилю відносять професійну і стандартизовану лексику, а до неофіційного - сленг і розмовні вирази. Що ж стосується напівофіційного стилю, то він стоїть посередині, і, відповідно, поєднує в собі обидва ці стилі. Саме через чіткий поділ вищевказаних стилів перед тим як сідати за написання листа або статті, перше питання, яке вам потрібно собі задати - це: «Хто буде читати мій лист?». Можливо, хтось здивується, але різниця в одному і тому ж реченні, написаному в різних стилях, може бути значною. Наприклад:

The company laid him off because he didn't work much. INFORMAL
His insufficient production conducted to his dismissal. FORMAL
I’m sorry but …                                                                     
I’m happy to say that …
INFORMAL
We regret to inform you that …                                                
We have pleasure in announcing that …
FORMAL
I can help you to solve this problem. Call me!  INFORMAL
We can help you to solve this problem.                                    
Contact us, please.    
SEMI-FORMAL

Так де ж і коли використовувати ці стилі?  Формальний стиль використовується в «серйозних» текстах, таких як: офіційні документи, наукові, навчально-методичні та газетністатті, огляди новин і офіційні мови / виступи. А розмовний стиль ви найчастіше зустрінете в повсякденному спілкуванні і особистих листах. Крім того, вам варто знати, що розмовний стиль досить поширений в США, Канаді та Австралії. Не бійтеся використовувати саме його при спілкуванні з друзями, колегами по роботі або іншими близькими вам людьми.

Хоча існує багато ситуацій, коли обидва стиля абсолютно прийнятні, я пропоную все-таки дотримуватися деяких простих правил. В офіційній письмовій мові не повинно бути:

  • скорочень;
  • таких слів як "er", "um", "well";
  • особових займенників (I, you, we, etc). Іноді особисті займенники все ж використовують, але намагайтеся уникати їх, замінюючи модальними дієсловами "could", "might" або конструкціями "there is / were" "it is / was", а також пасивним залогом;
  • певної лексики, наприклад (і це тільки найменша частина): lots of (Formal - many), nice (Formal - excellent, pleasant), big (Formal - large), things (Formal - reasons, problems), like (Formal - such as)
  • більшості ідіом;
  • фразових дієслів.

Деякі дієслова та іменники, які використовують в неофіційному стилі, абсолютно недоречні в діловому стилі. Лінгвістична енциклопедія або тезаурус можуть допомогти вам у виборі потрібного слова. www.yourdictionary.com - це посилання, де ви можете знайти онлайн словники та тезауруси.

Знання всіх стилів і вміння розрізняти ці стилі - це один з ключових моментів для тих, хто вивчає мову. Адже всім, хто прагне опанувати англійську на хорошому рівні, потрібно буде не тільки правильно зробити презентацію або написати заяву, а й вміти спілкуватися з носіями мови в різних буденних і щоденних ситуаціях.

 

Вам також може сподобатися:
Vocabulary
6 безкоштовних осінніх онлайн курсів з англійської мови для рівнів від Elementary до Advanced + знижка 50% на 50 курсів
Якщо ви з тих, хто відкладав вивчення англійської у довгий ящик/ на осінь/ після нового року/ на літо/ і знову на осінь, то ось ця осінь таки прийшла. А восени, як відомо, починається багато чого нового та цікавого і з’являється купа нових можливостей, тож не почати вивчати англійську просто соромно.…
Grammar
Секрети вживання прийменників часу та місця: IN/ON/AT
Усім привіт! Б’юся об заклад, що хоч раз за весь час вивчення англійської мови ви задавались питанням: як же запам’ятати всі ці англійські прийменники?! Дійсно, дуже часто складно дати логічне пояснення, чому, наприклад, українські «в школі» та «в автобусі» англійською…
News
6 безкоштовних літніх онлайн курсів з англійської мови для рівнів від Pre-Intermediate до Advanced + Бонус
Для когось літо – час тотального релаксу та відпочинку (тільки в наших мріях) а для когось – навпаки, більше вільного часу на те, на що його вічно не вистачає. Тобто на англійську, of course! І цього літа у вас, як завжди, є безліч варіантів вивчати англійську: як платно, наприклад на літніх…
Інтенсивний курс
 М. ПЛОЩА ЛЬВА ТОЛСТОГО,
вул. Льва Толстого 9-а, 3 пов.
Пн.-Чт.: 09:00-22:00
Пт.: 13:00-20:30
Сб.-Нд.: 09:30-16:00
Стандартний курс
 М. ПАЛАЦ СПОРТУ,
вул. Рогнідинська, 4а
Пн.-Пт.: 13:00-21:30
Сб.: 10:00-14:30
 М. ПОЗНЯКИ,,
вул. Гришка, 6а.
Пн., Ср.: 09:00-11:00, 13:00-22:00
Вт., Чт., Пт.: 13:00-22:00
Сб.: 09:00-14:30
 М. ЛІВОБЕРЕЖНА,
вул. Митрополита Андрея Шептицького, 4, оф. 32 (8 поверх), ТОЦ «Комод». (Вхід через бізнес-центр)
Пн., Ср., Пт.: 09:00-11:00, 13:00-21:30
Вт., Чт.: 13:00-21:30
Сб.: 09:00-15:00
 М. УНІВЕРСИТЕТ,
вул. Пирогова,4/26
Пн., Ср., Пт.: 09:00-21:30
Вт., Чт.: 13:00-21:30
Сб.: 09:00-14:30
 М. КОНТРАКТОВА ПЛОЩА,
вул. Хорива, 1-а
Пн., Ср.: 13:00-21:30
Вт., Чт., Пт.: 10:00-20:30
Сб.: 10:00-15:00