Exams. 06.03.2015
Your IELTS

IELTS. Аудіювання

Автор: Арина Сидоркина

Перший блок тесту IELTS – це Listening. Ми з вами розглянемо, як виглядає цей блок завдань, його структуру, обговоримо, як поліпшити свої listening skills, на що звертати увагу під час виконання завдань до listening, коли ви здаєте IELTS, а також виберемо ресурси, за якими найкраще готуватися до listening part тесту IELTS.

Отже, почнемо з більш глобальної проблеми – як поліпшити свої навички аудіювання. Я пропоную вам кілька ідей, які прийшли мені в голову, коли я готувалася до тесту сама, або коли я обговорювала цю проблему з іншими викладачами і студентами.

Фонове Слухання vs Усвідомлене Слухання
Всі знають, що для того, щоб навчитися сприймати інформацію на слух, потрібно багато слухати. Practice makes perfect – це наша мантра на всі часи. Тому деякі студенти завантажують собі в плеєр аудіокнижки і слухають їх дорогою на роботу в маршрутці або метро. Хтось вважає за краще включати лекції або фільм і слухати це під час хатніх справ. Хтось слухає радіопередачі англійською, коли веде машину. Це дуже похвально. І цим прийомом не можна нехтувати, оскільки навіть якщо ви слухаєте щось краєм вуха, інформація все одно записується на підкірку, та й мозок звикає до англійської мови. Однак цього недостатньо, якщо ми говоримо про підготовку до IELTS. Навіть якщо ви слухаєте щось англійською 24 години на добу, але у фоновому режимі – все одно потрібно регулярно сідати і тренувати зосереджене, концентроване слухання. Коли ви складаєте IELTS, мало зрозуміти, про що йдеться в цілому. Як правило, вашим завданням буде вловити деталі й точно зрозуміти якусь дату, число, якийсь конкретний факт. Відповідно, саме цю навичку потрібно тренувати при підготовці до IELTS. Тому слухайте не тільки фоном, а й вибирайте аудіювання із завданнями, коли після прослуховування вам потрібно відповісти на запитання чи заповнити прогалини.

Не слухайте нудні тексти
Для практики аудіювання вибирайте такі тексти, які вам цікаві. Справа в тому, що керувати своєю увагою дуже важко. Неможливо зусиллям волі змусити себе слухати нудний текст. Мозок на певному етапі може просто відволіктися від тексту і зайнятися своїми справами. Як правило, своїх справ у мозку мільйон: він може поринути у спогади або почати складати список покупок, програвати в ролях важливий діалог або рахувати кількість смужок на шпалерах. Вам така зайнятість і не снилася. А аудіозапис, між тим, йде і йде, зовсім повз, перетворюючись на білий шум. Що в цьому поганого? Самообман. Вам здається, що ви зробили корисну справу – послухали аудіювання, позаймались англійським, підготувались до IELTS... А насправді ви помріяли під звуки прибою. І тільки в тому випадку, якщо текст цікавий, фокус уваги залишається на розумінні аудіотексту. І тоді ви дійсно слухаєте текст.

Слухайте Real English
Не підручником єдиним живе студент. Незважаючи на те, що виконувати аудіювання, до якого є завдання в підручнику – це дуже важливо, іноді добре б слухати і живу, реальну англійську, не адаптовану під іноземця. Прекрасний спосіб поєднати приємне з корисним, наприклад, короткометражне кіно. Дивіться також ток-шоу, промову президента, серіал, лекцію професора філософії з Оксфорда – все це принесе різноманітність у словниковий запас і світогляд ;)

Learn the Accents
Оскільки тест IELTS був розроблений Британською Радою спільно з Кембриджським університетом, він, звичайно, заточений під британський варіант англійської мови. Якщо ви схильні до американської англійської, розумієте її краще та самі говорите з таким акцентом, то не зайвим буде ознайомитися з різницею між американською і британською вимовою. Я пропоную подивитися ось ці два канали на YouTube, які дадуть вам хороше уявлення про те, що ж таке британський акцент.
Перший – це канал John Winsor-Cunningham, де викладач акторської майстерності дає різні поради акторам, і зокрема, вчить їх британській вимові. Ось ці самі три відео про британську вимову:


 

 

Другий канал – Introverts by Jade. Усі відео там – просто знахідка. Багато всякого і на тему вакабуляру, уроки з вимови, навчання корисним висловам і фразам, уроки про те, як підтримати бесіду англійською. Скарб вам дарую. Але ось серед іншого є й кілька відео про вимову.
 
 
До того ж, як самі організатори і укладачі тесту заявляють, a range of English accents and dialects are used in the recordings which reflects the international usage of IELTS. Тому не буде зайвим ознайомитися з різними акцентами.


Комплексний підхід
У наш час мультитаскінгом нікого не здивуєш. Це стало нашою життєвою нормою – поєднувати кілька завдань і вичавлювати з одного виду діяльності максимум. Я не буду радити вам качати прес під час прослуховування аудіювання англійською мовою (хоча особисто я так і робила) :) Я пропоную спосіб, за допомогою якого можна і навик аудіювання поліпшити, і засвоїти саме такий vocabulary, який вам буде дуже потрібен для здачі IELTS Academic. Дивіться і слухайте лекції на TED. Якщо ви не знаєте, що таке TED – марш сюди читати. Вибирайте різноманітні лекції: на соціологічну тематику, з біології, про роботів, про засвоєння мов, про те, як працює мозок, про комах, космос, чорні діри. Слухайте спочатку без перекладу і субтитрів, потім вмикайте субтитри, перекладайте незнайомі терміни, і контрольний – знову без субтитрів. Я клянусь, це вам дуже знадобиться. Мені на Reading part попався текст про земноводних, які раніше мешкали тільки в воді. Guess what, саме напередодні я дивилася виступ на TED на дуже схожу тему. Мені допомогла лексика, яку я почерпнула з того відео. Сподіваюся, ці відео допоможуть і вам.

Поділіться, що ви використовуєте, щоб тренувати свої вуха. Напишіть свої поради, я впевнена, у кожного знайдуться міркування з цього приводу. Не скупіться, підказуйте одне одному.

 


Ну а тепер поговоримо про структуру завдань до listening part тесту IELTS

 

  • Всього на цю частину тесту відводиться 40 хв: 30 хв. триває саме аудіювання, і 10 хв. відводиться на те, щоб перенести відповіді в Answer Sheet.
  • У тесті 40 запитань, спочатку ви робите позначки прямо в листах із завданнями, потім потрібно перенести відповіді в Answer Sheet.
  • Якщо ви хочете перевірити себе, то ось як ви можете співвіднести кількість правильних відповідей з 40 з балом, який відповідає шкалою IELTS:

Score out of 40               16-17       18-22    23-25     26-29    30-31    32-34   35-38
IELTS band score                5             5.5          6            6.5          7            7.5        8


Блок Listening ділиться на чотири секції:
Section One
In the first section there is a conversation between two speakers. For example - a conversation about travel arrangements, booking accommodation, or decisions on a night out.
Section Two
The second section is a monologue (a speech by one person). It will be set in an everyday social context. For example - a speech about student services on a University campus or arrangements for meals during a conference.
Section Three
Section three is a conversation between up to four people. For example - a conversation between a tutor and a student about an assignment or between three students planning a research project.
Section Four
The final part is another monologue. It is a lecture or talk of general academic interest such as a university lecture.

У цих чотирьох секціях іспиту вам можуть зустрітися такі типи запитань:
    multiple choice 
    short-answer questions 
    sentence completion 
    notes/summary/diagram/flow chart/table completion 
    labelling a diagram which has numbered parts 
    classification 
    matching 


Тепер поговоримо про нюанси завдань Listening part. Я виділю кілька основних моментів, на які я б хотіла звернути вашу увагу:
•    Читайте уважно завдання. Якщо сказано вписати в прогалини не більше ніж два слова, не пишіть більше двох слів.
•    Намагайтеся передбачити відповіді. Думайте заздалегідь про те, що ви можете почути, шукайте в мові ключові слова.
•    Шукайте синоніми. Як правило, ключове слово в запитанні не буде зустрічатися в тексті самого аудіювання. Всі ключові поняття будуть перефразовані.
•    Звертайте увагу на spelling. Навіть якщо ви почули все правильно, але, заповнюючи бланк з відповідями, допустили помилку в слові, бал не зараховується.
•    Якщо ви не вловили сенс якоїсь фрази, не можете відповісти на одне запитання, не застрягайте на ньому, йдіть далі.
•    Пам'ятайте, запис включається тільки один раз. Немає можливості повторно послухати.
•    Використовуйте паузи між секціями, щоб прочитати запитання до наступного уривку.
•    Залишайтеся сконцентрованим.
Більш докладні поради можна почути в цих відео.

 


 

 


І нарешті, ресурси для тренування listening skills.
1. Звичайно, в першу чергу, тести можна знайти на офіційному сайті IELTS. Плюс цього варіанту в тому, що зразки тестів у них абсолютно стандартні, тобто за формою такі ж, як будуть на самому тесті. Є відповіді. Заходимо на сайт, викачуємо файл з запитаннями, слухаємо аудіо, перевіряємо себе.
2. Також стандартні приклади тестів можна знайти на сайті Британської Ради. Принцип той же.
3. І ще один сайт зі схожими прикладами тестів: http://www.ieltsessentials.com/prepare/free_ielts_practice_tests/listening_practice_test_1.aspx
4. А ось ресурс ielts-simon.com мені сподобався своєю різноманітністю. Там не тільки стандартні пробні тести, але і дуже багато різних завдань на listening. Добре підібрані різні відео- й аудіоуривки, до них складені завдання.
5. Непогана добірка тут.
6. Зрозуміло, не можна забувати і про стандартні, спеціально зроблені для цього підручники. Є ось така чудова серія. У мережі є. Завантажуємо, слухаємо аудіо, практикуємо тести.

 

 

І ось цей підручник я теж раджу. Але в мережі я його не знайшла. Якщо хто знайде, киньте мені посилання.
  7. Старий добрий YouTube завжди виручить. Мені така опція здається зовсім незручною, але комусь, може, підійде.
8. Ну і нарешті, дозвольте я згадаю свій попередній пост, де я давала в кінці два посилання, звідки можна завантажити підручники. 
Якщо у вас виникли запитання, будь ласка, ставте їх, не соромтеся. А також діліться своїми ідеями щодо того, як підготуватися до аудіювання.
Вам також може сподобатися:
About English Language
5 онлайн-тестів на знання англійської мови
У бiльшостi з тих, хто вивчає англійську мову, рано чи пізно виникає необхідність дізнатися свій рівень знання англійської мови. У цій статті ви зможете не тільки ознайомиться з 5 онлайн-тестами з англійської мови, докладніше дізнатися про рівні в англійській, але і отримати всю необхідну інформацію…
Vocabulary
7 безкоштовних зимових онлайн-курсів з англійської мови для рівнів від Elementary до Advanced
Зима традиційно багата на свята. Всі ми полюбляємо сидіти вдома, закутавшись пледом і, попиваючи какао, дивитись фільм. Тривалі застілля розслабляють наше тіло і розум, часу на англійську все менше і менше, а хуртовини за вікном зовсім не спонукають ходити на курси. Якщо ця проблема вам знайома, то…
Speaking
IELTS. Розмовна частина
Розмовна частина тесту IELTS – це міні-інтерв'ю, яке триває 11-14 хвилин і складається з трьох частин. За цей час екзаменатор поставить вам 12 запитань на три різні теми. Із приблизним списком цих тем можна ознайомитися заздалегідь, але точного переліку ви не знайдете. Потрібно бути готовим…
Інтенсив вихідного дня
 М. ПАЛАЦ СПОРТУ,
вул. Басейна, 7-В, (4 поверх).
Пн.-Чт.: 13:00-22:00
Пт.: 13:00-22:00
Сб.-Нд.: 9:30-18:00
Інтенсивний курс
 М. ЛІВОБЕРЕЖНА,
вул. Митрополита Андрея Шептицького, 4, оф. 32 (8 поверх), ТОЦ «Комод». (Вхід через бізнес-центр)
Пн., Ср.: 9:00-11:00, 13:00-21:30
Вт., Чт.: 13:00-21:30
Пт.: 9:00-11:00, 13:00-21:30
Сб.: 9:00-15:00
 М. КОНТРАКТОВА ПЛОЩА,
вул. Хорива, 1-а
Пн.,Ср.: 11:30-22:00
Вт., Чт., Пт.: 8:00-22:00
Сб.: 9:00-15:00
 М. ПЛОЩА ЛЬВА ТОЛСТОГО,
вул. Льва Толстого 9-а, 3 пов.
Пн.-Чт.: 8:00-12:00, 13:00-22:00
Пт.: 13:00-22:00
Сб.-Нд.: 9:00-15:00
Стандартний курс
 М. ПАЛАЦ СПОРТУ,
вул. Рогнідинська, 4а
Пн.-Пт.: 7:30-10:00, 13:00-21:30
Сб.: 8:30-16:00
 М. ПОЗНЯКИ,,
вул. Гришка, 6а.
Пн., Ср.: 8:30 - 11:00, 14:00 - 22:00
Вт., Чт., Пт.: 14:00 - 22:00
Сб.: 8:30 - 15:00
 М. ЛІВОБЕРЕЖНА,
вул. Митрополита Андрея Шептицького, 4, оф. 32 (8 поверх), ТОЦ «Комод». (Вхід через бізнес-центр)
Пн., Ср.: 9:00-11:00, 13:00-21:30
Вт., Чт.: 13:00-21:30
Пт.: 9:00-11:00, 13:00-21:30
Сб.: 9:00-15:00
 М. УНІВЕРСИТЕТ,
вул. Пирогова,4/26
Пн.,Ср.,Пт.: 9:00-21:30
Вт.,Чт.: 13:00-21:30
Сб.: 9:00-14:30
 М. КОНТРАКТОВА ПЛОЩА,
вул. Хорива, 1-а
Пн.,Ср.: 11:30-22:00
Вт., Чт., Пт.: 8:00-22:00
Сб.: 9:00-15:00
 М. ПАЛАЦ СПОРТУ,
вул. Басейна, 7-В, (4 поверх).
Пн.-Чт.: 13:00-22:00
Пт.: 13:00-22:00
Сб.-Нд.: 9:30-18:00
Найбільша мережа шкіл англійської мови в Україні