Відколи програма штучного інтелекту, ChatGPT, стала доступною для широкого загалу, мережею почали ширитсь чутки, що цей чат відмінно складає іспити високої складності і виконує різні завдання. ChatGPT навіть почали забороняти в навчальних закладах США. І поки копірайтери (і не тільки) панікують, що ШІ може залишити їх без роботи, я вирішила поцікавитись, чи може ChatGPT допомогти у вивченні англійської.
Щоб не думати і не гадати, я просто запитала в “першоджерела”:
Отримали схвальну відповідь! Чудово!
Як бачите із прикладу вище, результат видачі різниться від мови запиту.
Якщо ви початківець чи вам просто ще важко сформувати запит англійською, сміливо просіть українською навчити вас English!
Наприклад:
Навчи мене використовувати Present Continuous на рівні A1.
Або ж “Зроби для мене вправу для вивчення Present Continuous і слів breakfast, lunch, go, work, sleep, drink.”
Чим конкретніше ваш запити – тим краще.
Якщо ви вже маєте середній чи високий рівень, впевнено запитуйте англійською. ШІ вас зрозуміє, навіть якщо ви припуститесь дрібних граматичних чи орфографічних помилок в запитах.
Визначилися з мовою для запитів? Тоді давайте далі.
Власне, із чого б почати вивчення мови з chatGPT? Може із розширення словникового запасу?
Як вчити лексику за допомогою ChatGPT
Чим більш конкретні в вас побажання (до навчання), тим краще. Визначіться з темою, рівнем складності і просіть про допомогу.
Попросити зробити список слів з поясненням (чи перекладом) та прикладами використання на задану тему для відповідного рівня знання.
Наприклад, так:
Make a list of 10 words about [family] with definitions, examples of usage in sentence for [level]
Далі можна ознайомитись зі списком, спробувати створити свої приклади і попросити chatGPT їх перевірити:
Check for mistakes/Proofread the following/Correct the mistakes: + свій текст
Написати оповідання, використовуючи список слів. Таким чином, ви створите особливий текст за своїми потребами. Справжній індивідуальний підхід!
Скажімо, ви переглянули серію сіткому, виписали з нього нові слова. А тепер попросіть chatGPT зробити з ними звʼязний текст:
Write an essay/ story/article on the following topic [ваша тема] using the following words: [ваш список слів]
Попросіть поговорити, тобто попереписуватись, англійською на задану тему чи з використанням певних слів. Фактично, ви зможете практикуватись розмовляти на будь-яку тему. Він досить непогано може підтримувати розмову:
Пограти в різні словникові ігри. Наприклад, дати визначення, а ChatGPT вгадує слово чи щось подібне.
What’s the word for [пояснення слова]?
Як вчити граматику за допомогою ChatGPT
Питання граматики досить болюче для студентів. Тут варто зрозуміти свій стиль навчання. Комусь треба багато прикладів, щоб зрозуміти граматичну конструкцію та почати її використовувати. Комусь обовʼязково треба правило.
Відповідно до того, що потрібно саме вам, можете просити ChatGPT згенерувати вам правило чи приклади, чи пояснити відмінності.
Поясни різницю між [Present Simple і Present Continuous] із прикладами.
Попросіть ChatGPT згенерувати для вас вправу аби попрактикувати якусь граматичну тему:
Make an exercise to practice [граматична тема] for [ваш рівень] level
Але ж будьте уважні. Я от попросила, він зробив помилку. Яку я потім попросила виправити.
Загалом, виправлення помилок – це його сильна сторона. Тому можете сміливо писати тексти, діалоги, пости, – все, що забажаєте, і прости виправляти граматику. Або ж робити свої приклади з якоюсь граматичною конструкцією і попросити його перевірити граматику.
Як опанувати фразові дієслова за допомогою ChatGPT
- створюйте списки за темами,
- попросіть переписати тексти, використовуючи якомога більше фразових дієслів:
- Пограйтесь в лексичні ігри: пояснення – фразове дієслово.
- Попросіть створити короткий quiz:
Як готуватись до IELTS/TOEFL за допомогою ChatGPT
Чим точніше інструкція, тим корисніший для вас результат.
Тексти, твори, резюме, есе і все-все-все
- Write a CV for a data analyst position for the following job posting [опис вакансії] using this educational background and work experience: [ваша освіта і досвід роботи].
- Proofread my writing below: [текст для вичитки]
- Fix grammar, spelling and style mistakes of my writing below: [текст для перевірки]
- Improve clarity of my writing below: [текст для редагування]
- Connect the following ideas into a blogpost: [перелік ідей]
Готуйтесь до співбесід англійською
Це варто знати: “техніка безпеки” для вивчення англійської з ChatGPT
Для будь-якого інструмента, яким би корисним він не був, існує техніка безпеки. Це стосується і ChatGPT.
- По-перше, ChatGPT може робити і робить помилки. Довіряти чи перевіряти – обирати вам. Ось, наприклад, я попросила його навчити мене вимові слова “itinerary”. В запиті я зробила міспрінт, але він зрозумів, що я мала на увазі. Він також трішки помилився, але ж і красиво вибачився (цьому теж можна в нього повчитися):
- По-друге, ШІ генерує різні відповіді, залежно від мови запиту. Саме тому, запити англійською будуть мати інші відповіді, ніж запити українською. Справа в тому, що різна кількість інформації є в доступі цима двома мовами. І навіть із однією мовою запиту він може видавати різні відповіді. Достатньо просто попросити його згенерувати іншу відповідь.
Хочете зробити ChatGPT кращим? Продукуйте якісний контент українською!
- По-третє, памʼятаємо про власну відповідальність за “навчальний процес”. ШІ може багато порадити, пояснити, навіть перекласти, але якість результату залежить від якості і точності сформованого питання і того, як ви будете використовувати відповіді (і чи будете взагалі).
І наостанок, варто зазначити, що ChatGPT не має доступу до актуальної інформації в мережі. Чи поки не має на час написання статті. Проте вже створюються аналоги, які такий доступ мають.
Отож, підсумуємо?
Як бачите, ChatGPT може стати крутим віртуальним помічником у вивченні мови. Він має дуже багато переваг, адже поєднує в собі і коректора, і енциклопедію, і перекладача, і навіть генератора вправ, текстів, тестів тощо. Але він не звільняє вас від відповідальності перевіряти інформацію.
Одним із найбільших недоліків для вивчення англійської є те, що він не має аудіо, тобто ви не можете почути відповідь.
Використовувати чи ні – також вирішувати вам. Я би з ним точно погралась, використовувала б як додаткову практику розмови на задану тему.. Адже це співрозмовник, який вас не засудить за помилки, але за допомогою якого ви зможете побачити, чи зрозуміло висловлюєтесь, і в якого в будь-який момент ви можете щось перепитати чи уточнити. І звісно як редактора текстів, бо все ж “зайва пара очей” ніколи не буває зайвою.
То ж якщо ви ще не бавились із ШІ англійською, я дуже раджу. Лишень памʼятайте про техніку безпеки ;)