Reading, About English Language. 09.04.2012

To be or not to be, або вирази Шекспіра в англійській мові

Автор: Іра Омельченко

 

Шекспір – одне з тих чудес світу, яким не перестаєш дивуватися: історія рухається гігантськими кроками, змінюється образ планети, а людям усе ще потрібно те, що створив цей поет, відділений від нас декількома сторіччями. Чим більш зрілим стає людство в духовному плані, тим більше глибин відкриває воно у творчості Шекспіра. Десятки, сотні життєвих ситуацій, у яких опиняються люди, були точно підмічені і передані Шекспіром у його драмах. Ними можна міряти життя окремої людини і можна відзначати стадії розвитку цілого народу, адже все драматичне, що трапляється з різними людьми і з суспільством у цілому, було зображено Шекспіром у його творіннях
.
Шекспір – автор 37 п'єс, 2 поем , а також 154 сонетів, що відрізняються гарячим почуттям та насиченістю думки. 

Навіть деякі вислови Шекспіра, такі як "To be, or not to be" та "O Romeo, Romeo! wherefore art thou Romeo?" стали загальновідомими, і кожна освічена людина на землі, я впевнена, зможе відтворити принаймні одну з них.

Слова та вирази Вільяма Шекспіра можна зустріти усюди. Радіо та телебачення користується ними на всі сто, і навіть політики люблять додавати влучні вирази цього поета до своїх красномовних виступів.

Отож, оригінальні вислови Вільяма Шекспіра вже давно стали загальновживаними в англійській мові. І зараз у вас, наших любих студентів, є можливість насолодитися тією мудрістю та водночас простотою, яку Шекспір подарував світу.

"To be, or not to be" ("Бути чи не бути"), слова з п’єси "Hamlet". Ними починається відома промова принца Гамлета, де він розмірковує про самогубство як про спосіб втечі від своїх проблем: "To be, or not to be: that is the question".
І в повсякденному житті ці слова ну дуже популярні, адже майже кожна людина хоч раз вживала їх в моменти розмірковувань чи то вагань. Разом з тим саме завдяки цій фразі у англійській мові з’явилися такі крилаті вирази як «Two beer or not two beer”

"All the world's a stage", and all the men and women merely players" ("Весь світ – театр. В ньому жінки, чоловіки – усі актори"), – це початок відомої п’єси "As You Like It". Також  вона ще відома під назвою "The Seven Ages of Man", оскільки тут піднімається питання декількох етапів людського існування: "his years as infant, schoolboy, lover, soldier, judge, foolish old man, and finally "second childishness and mere oblivion".
Ця фраза – улюблена у багатьох викладачів  університету НАУ, де я навчалася. Не знаю чому, але багато хто з них любить казати, що у кожного в житті є своя роль, у них – роль вчителя, яку вони  успішно і виконують.

"Every Inch a king" ("Король, король – від голови до п’ят"), вислів, вжитий головним героєм п’єси "King Lear" для пояснення свого їства своєму другові. Ситуація досить іронічна, адже насправді Лір з’їхав з глузду і в той момент був одягнений у чернечий одяг.
В житті ці слова зазвичай вживаються без ноток іронії, наприклад, бути одягненим в нове з голови до п’ят.

"Friends, Romans, countrymen, lend me your ears" ("Друзі, співгромадяни, прислухайтесь до мене"), –  це  перші рядки промови з п’єси "Julius Caesar". Марк Ентоні звертається до натовпу, присутньому на похороні Цезаря, з наступними словами: Friends, Romans, countrymen, lend me your ears; I come to bury Caesar, not to praise him. The evil that men do lives after them, The good is oft interred with their bones...
 Цей вислів дуже часто можна почути від урядовців та політиків, адже в Шекспіра є дуже влучні слова, які допомагають ораторам досягти своєї мети протягом своєї промови.

"Neither a borrower nor a lender be" ("Не бери в борг і не позичай"),  – ці  рядки належать п’єсі "Hamlet". Полоніус, мудрий старий чоловік,  дає цю пораду своєму сину.
Дані слова є актуальними й сьогодні, адже й зараз наші батьки дають нам такого роду поради. А ще ця фраза стала однією з найпопулярніших назв для статей економічного характеру в усьому світі. Дивно, правда?

"Plague on both your houses" ("Чума на ваші два роди"), вислів з п’єси  "Romeo and Juliet". Перед смертю Меркуціо, друг Ромео, проклинає ворожнечу між Монтекі та Капулетті, що призвела до його смерті.
І зараз ця фраза часто використовується з метою критики: вона засуджує протистояння і ворожнечу. Ось наприклад в статті журналу The Economist автор обрав саме цю фразу, щоб описати відносини правлячої та опозиційної партій Італії. 

"Out, damned spot!" ("Геть, клята пляма!"), речення, взяте з п’єси "Macbeth", вимовлене Леді Макбет, дружиною головного героя. Її чоловік убив короля Шотландії саме з її міркувань, і її вина за вбивство поступово звела її з розуму. Коли вона промовляє ці рядки, вона знаходиться в стані сну, і їй здається, що пляма крові короля бруднить її руку.
Дану фразу часто вживають люди в ситуаціях розгубленості та люті, коли потрібно звільнити себе від негативних емоцій. Також часто можна зустріти фразу “Oh, damned!”, що означає “От чорт!”

"Romeo, Romeo! Wherefore art thou Romeo?" ("Ромео! Ромео, о навіщо ж ти Ромео?"), слова з відомого твору "Romeo and Juliet". ("Wherefore" означає "why".) Джульєтта оплакує ім’я Ромео, натякаючи на ворожнечу між їхніми сім’ями.
Ми часто вважаємо Ромео одним з тих хлопців, що є досить волелюбними, закоханими та активними. А таких, повірте, ох як багато в наші часи)

"Tomorrow, and tomorrow, and tomorrow" ("Завтра, завтра, завтра"), рядок з п’єси  "Macbeth", вимовлений головним героєм після смерті його жінки. Промова починається так: Tomorrow, and tomorrow, and tomorrow, Creeps in this pretty pace from day to day, To the last syllable of recorded time...
Російська фраза “кормить завтраками” носить той самий характер, що й в англійському варіанті, та передає можливість відкладання важливих справ на завтра, що не завжди є добре.

Ці вирази Вільяма Шекспіра набули широкого вжитку в багатьох мовах світу, в тому числі й в українській солов’їній. Та це ще далеко не весь список висловів легендарного письменника. Сподіваюся, вам буде цікаво та корисно продовжити його, пишучи нам в коментарях…

 

Вам також може сподобатися:
Vocabulary
10 каналів та ботів у Telegram для вивчення англійської мови
Сьогодні ми використовуємо гаджети будь-де і будь-коли для спілкування, знайомств, роботи та навчання. Однак нещодавно я зрозуміла, що витрачаю багато часу на безцільне та безкорисне використання свого смартфона і замислилася, як я можу це змінити. Задавшись цим питанням, я знайшла Телеграм-канали для…
Grammar
7 сайтів для тих, хто тільки починає вчити англійську мову
Кажуть, що хороший початок – це вже половина справи. Якщо ви новачок, який тільки нещодавно поринув у світ вивчення англійської мови, то ця стаття саме для вас. Аби зробити ваше навчання більш різноманітним, прискорити підвищення рівня та допомогти тим, хто бажає додатково займатись самостійно,…
Vocabulary
Безкоштовний урок англійської з Notes. Hot Topic Lesson. B2-C2
В англійській мові вкрай важливо постійно поповнювати словниковий запас слів та вміти розмовляти на різні теми. Саме тому у новому уроці на базі інтерактивного підручника Notes пропонуємо вам розглянути Hot Topic "Tramp vs NATO" та вивчити нові слова, щоб вміти дискутувати —…
Contact us
Пн.-Пт.: 9:00-20:30
Сб.-Нд.: 10:00-15:00
Дистанційний курс
 М. ПЛОЩА УКРАЇНСЬКИХ ГЕРОЇВ,
вул. Гетьмана Павла Скоропадського, 9а, 3 пов.
Офіс тимчасово не працює.