About English Language, Vocabulary. 16.12.2020

«Неправильна» англійська мова – вивчаємо irregular verbs

Автор: Тетяна Огородник

Правила існують, щоб їх порушувати. Ця фраза стосується й вивчення англійської мови, особливо деяких її аспектів, непідвладних стандартам або логіці. Коли ви нарешті думаєте, що добре розумієте англійську граматику та всі часи, ось тут і з'являються irregular verbs. В англійській мові налічується близько 200 дієслів, які не підпадають правила. Якщо більшість дієслів у минулому часі стандартно змінюється за шаблоном verb + ED, то ці особливі слова просто потрібно завчити. При цьому без них англійську мову, що вивчається в якості другої, ви будете розуміти лише 70%, тож запам'ятати їх дійсно потрібно.

Зміст

1. Чому важливо знати неправильні дієслова
2. Англійська мова – вивчаємо найпоширеніші словесні форми
   2.1. Список irregular verbs, які повинні знати всі
3. Англійська мова – вивчаємо та граємо
4. Вивчаємо англійську мову на курсах

Цього разу ми зосередимося тільки на найбільш поширених дієсловах. Багато з них ви вже використовуєте у своїй мові, навіть не підозрюючи, що це ті самі irregular verbs.
 

Чому важливо знати неправильні дієслова

Варто сказати, що ті, хто вчить мову самостійно, часто ігнорують словесні форми. Так, якщо ви, говорячи про минуле, вживайте дієслово в інфінітиві – вас, звичайно ж, зрозуміють. Але навіть якщо англійська мова не відіграє важливої ролі у вашому навчанні чи кар'єрі, все ще важливо бути грамотним. І неправильні дієслова, незважаючи на всі свої особливості, далеко не найважчий мовний аспект. Якщо ви вивчите їх напам'ять і будете правильно вживати в мові, це допоможе вам у подальшому вивченні:

 • «Неправильна» англійська мова – вивчаємо irregular verbsви зможете розрізняти часові конструкції в усній і письмовій мові;
 • поповните свій словниковий запас;
 • навчитеся грамотно говорити;
 • зможете краще розуміти носія англійської мови.

Може здатися, що неправильних дієслів занадто багато й вивчити їх нереально. Але вам пощастило, що ви вивчаєте мову саме зараз. Багато років тому, коли англійська активно формувалася, неправильних дієслів було значно більше. Але з плином часу мова змінилася та стала трохи простішою. Тим не менш, деякі «живучі» неправильні дієслова, що міцно закріпилися в англійській мові, ми вивчаємо досі.

Канадсько-американський учений і фахівець в області психолінгвістики Стівен Пінкер порівняв вживання неправильних дієслів в англійській мові з грою в «Зламаний телефон», яка триває вже кілька тисячоліть. Але якщо вже це гра, то можна встановити свої власні правила. Для початку необхідно зрозуміти, що взагалі це за дієслова такі, які ми вивчаємо в англійській мові. Їх досить легко впізнати, адже інфінітив і форма в минулому часі зовсім не схожі.

Якщо врахувати, що в англійській мові безліч найрізноманітніших слів, то вивчити лише 200 «особливих» дієслів – не таке вже й складне завдання. Над чим дійсно доведеться попрацювати, це зрозуміти, з чого саме слід почати.

Чому важливо знати неправильні дієслова
Вивчаючи англійську мову, а точніше, неправильні дієслова, розбивайте їх на категорії та поступово вивчайте кожну з них

Англійська мова – вивчаємо найпоширеніші словесні форми

Коли ми вивчаємо англійську мову, то намагаємося структурувати всю інформацію. Так вона легше сприймається та швидше запам'ятовується. Те ж стосується й неправильних дієслів – їх можна розбити на категорії та вчити поступово, переходячи від однієї групи слів до іншої. І краще починати зі слів, які зустрічаються найчастіше.

Список irregular verbs, які повинні знати всі

Стартуємо з найуживаніших англійських слів. Адже коли ми вивчаємо англійську мову, необхідно якомога швидше почати її використовувати. Але з неправильними дієсловами не так усе просто – лише деякі з них використовуються повсюдно. Замість того, щоб традиційно вивчати список англійських слів за алфавітом, краще зосередитися на тих, які ми зможемо вживати в повсякденній мові вже сьогодні. На щастя, їх не так багато, тільки 13:

Інфінітив

Past

Past Participle

Переклад

to say

said

said

говорити

to do

did

done

робити

to have

had

had

мати

to make

made

made

робити, створювати

to see

saw

seen

бачити

to go

went

gone

йти

to get

got

gotten

отримувати

to give

gave

given

давати

to become

became

become

ставати

to come

came

come

приходити

to know

knew

known

знати

to find

found

found

знаходити

to think

thought

thought

думати

 

Вивчивши цю «чортову дюжину», ви зможете не тільки поповнити словниковий запас, але значно поліпшити англійську граматику. А щоб прискорити цей процес, виконуйте прості вправи.

 1. Перетворюйте речення в теперішньому часі в різні форми минулого.
 2. Знайдіть на YouTube навчальні пісні про неправильні дієслова. Заучуючи та наспівуючи їх, ви запам'ятаєте слова, поліпшите вимову й настрій.
 3. Якомога більше читайте, помічаючи неправильні дієслова. Це також допоможе вам зрозуміти зміст прочитаного.

«Неправильна» англійська мова – вивчаємо irregular verbs - 2

Як ви могли помітити, різні форми неправильних дієслів мають дещо спільне. Найлегше вивчити ті, які в різних формах пишуться і звучать однаково. Тому дуже ефективно вивчати неправильні англійські дієслова, виходячи з того, що є в них схожого. Можна розбити їх на кілька категорій.

У цій групі дієслова пишуться та звучать однаково і в Past, і в Past Participle:

 • say – said – said
 • have – had – had
 • make – made – made
 • find – found – found
 • think – thought – thought

У цій групі слова, залежно від уживаного часу, змінюються повністю:

 • do – did – done
 • see – saw – seen
 • go – went – gone
 • get – got – gotten
 • give – gave – given
 • know – knew – known

Ці англійські слова не дуже важко вивчити, оскільки їх форма змінюється тільки в минулому часі – «o» стає «a»:

 • become – became – become
 • come – came – come

І це тільки 13 неправильних дієслів, а як ми пам'ятаємо, їх близько 200. Складати списки та розбивати слова на категорії може бути дуже захопливо. Цей процес може зайняти цілий день, але, швидше за все, ви цього навіть не помітите. Для когось складання списків є такою собі медитацією – ви можете розслабитися і водночас вивчити багато нових слів.

А в короткому онлайн курсі з англійської мови від Booyya - Прокачка неправильних дієслів - https://bit.ly/38ScRP0 ви можете дізнатися про метод Spaced Repetition Method, який дозволяє запам'ятовувати інформацію без зазубрювання.

Англійська мова – вивчаємо та граємо

Що ж, сподіваємося, ви добре підготувалися до «зубріння». Коли ми вивчаємо англійську мову, слід потренувати свою пам'ять, оскільки заучувати все ж доведеться, і чимало. Але й цей процес можна зробити більш цікавим і веселим. Один із кращих способів вивчити неправильні англійські дієслова – за допомогою тестів-ігор. Їх можна знайти в інтернеті або ж встановити додаток на смартфон. Прикладом таких ігор є граматичний тест від British Council.

Англійська мова – вивчаємо та граємо
Якщо вивчати англійську мову на курсах, ви швидше засвоїте правила граматики

У тих, хто вивчає англійську, часто можна вдома побачити всілякі різнокольорові стікери. Може, комусь це здається старомодним, але такий метод все ще залишається актуальним. Можна написати різні форми дієслів на стікерах: який вам попадеться, з тим і скласти речення. Зрозуміло, доведеться використовувати не тільки потрібне дієслово, а й усю мовну конструкцію за правилами колишніх часів. Такий метод часто використовується в мовних школах, оскільки він більш зручний і ефективний у груповому навчанні.

Вчити неправильні дієслова англійської мови можна також за допомогою фільмів, навчальних відео та подкастів. Тільки вам доведеться дуже уважно слухати та в прямому сенсі вишукувати неправильні дієслова. Але з іншого боку такий підхід дозволяє не тільки вивчати різні форми дієслів, а й закріпити свої знання часів. Дуже важливо вміти відрізняти один англійський час від іншого, інакше контекст сказаної фрази може втратитись.

Вивчаємо англійську мову на курсах

«Неправильна» англійська мова – вивчаємо irregular verbs - 3На жаль, варто визнати, що чудової пам'яті, кмітливості й винахідливості може бути недостатньо. Самостійне вивчення англійської мови – це дуже важке завдання, оскільки деякі аспекти може пояснити тільки професійний лінгвіст і викладач. Вони точно знають, як доступно та зрозуміло подати вам навіть найскладнішу граматику. Крім найактуальніших підручників, англійські мовні школи мають у своєму розпорядженні широкий спектр різних навчальних матеріалів і завдань.

Англійська мова міцно закріпиться у вашому повсякденному житті, якщо постійно практикуватися. Вам потрібні хороші співрозмовники, якими можуть стати ваші одногрупники з мовних курсів. Також у вас з'явиться можливість вивчати й практикувати англійську з носіями мови. Вони допоможуть вам швидше вивчити неправильні дієслова, зможуть виправити вас, якщо в реченні ви використаєте не ту форму. Крім того, у багатьох студентів виникають труднощі з веденням словника та навчальних записів. Намагаючись структурувати інформацію, вони ще більше заплутуються, втомлюючись складати нескінченні списки й таблиці. На курсах англійської у вас буде вільний доступ до всіх матеріалів, які дозволять вам вивчати англійську мову не тільки в стінах школи, а й удома.

В англійської мови, що вивчається на курсах, є й інші переваги:

 • уроки проходять за графіком, що дозволяє ефективно розподілити час на теорію та практику;
 • немає необхідності самостійно складати списки слів, мовні школи нададуть вам усе, що потрібно;
 • на заняттях і вдома ви будете проходити цікаві тести. Знайти гру, яка дозволить вам вивчити неправильні дієслова, буває досить непросто. До того ж, ще потрібно в ній розібратися. Викладачі вже зробили це за вас і дають вам перевірений матеріал.
Вам також може сподобатися:
About English Language
Англійська для дорослих початківців: поради для створення якісної мовної бази
Ще десять років тому ми, можливо, могли б знехтувати вивченням англійської, проживаючи в Україні та працюючи в українській компанії. Сьогодні ж глобалізація впливає на розвиток сучасного світу, і англійська мова виступає універсальним інструментом для спілкування між жителями різних країн, а отже, стає…
About English Language
Англійська мова для початківців: базовий словник для офісу
Сьогодні майже в кожній професії знання міжнародної мови спілкування є якщо не обов’язковим, то бажаним. Компанії працюють з іноземними партнерами, наймають співробітників із різних країн, тож навіть для початківців англійська мова стає частиною офісної рутини. Зміст 1. Офісний сленг в англійській…
About English Language
Як вчити англійську самостійно на платформі Booyya
Чи бувало у вас таке, що треба повторити певну граматичну тему або вивчити специфічну лексику англійської мови, а проходити повноцінний курс заради цього немає змоги чи бажання? Насправді це досить поширене явище, тому в 2020 році сім’я проєктів Green Forest запустила онлайн-маркет курсів англійської…
Contact us
Пн.-Пт.: 9:00-20:30
Сб.-Нд.: 10:00-15:00
Дистанційний курс
 М. ПЛОЩА ЛЬВА ТОЛСТОГО,
вул. Льва Толстого 9-а, 3 пов.
Офіс тимчасово не працює.