Grammar. 01.12.2023

Частини мови та порядок слів у реченні в англійській мові

Автор: Grammar Teacher
Кожна мова унікальна та має свої граматичні правила, закони та порядки. А саме, порядок слів у реченні. В українській мові він вільніший, ніж в англійській. В англійській порядок слів у реченні є дуже важливим та чітким. Його необхідно дотримуватися, щоб вірно виражати свої думки. Проте, через таку різницю між українською та англійською часто відбувається плутанина у створенні речень.
 
Порівняймо зізнання у коханні двома мовами. Українською мовою ми кажемо: 
  • я кохаю тебе
  • я тебе кохаю
  • тебе кохаю я
  • тебе я кохаю
  • кохаю тебе я
  • кохаю я тебе. 
Англійською:
  • I love you.

Діти збирають слова (фото)

Як формуються речення англійською? 
 
Чи можемо ми “покрутити” та змінити позиції слів в цьому реченні без зміни сенсу? Звісно ні! При зміні позицій, ми маємо змінити частини мови. І від цього вже буде змінюватися сенс. Тож, нумо розбиратися, з чого і як формуються речення англійською мовою! Почнемо ми з частин мови – дізнаємося, які вони виконують функції.
 
Частини мови поділяються на самостійні та службові. Розглянемо самостійні частини:
  • Noun – іменник (хто? що?). – Mike is a student.
  • Pronoun – займенник. (замінює іменник) – He is a student.
  • Verb – дієслово (що робити?) – I study at university.
  • Adjective – прикметник.(який? яка? яке?) – Mike is a good student.
  • Adverb – прислівник (як? яким чином?) – I study well.
А тепер поговоримо про цей важливий та very strict порядок слів у речення англійською. 
 
Почнемо зі стверджувальних речень (affirmative or positive sentences). Створювати речення нам допоможе формула, яку варто запам’ятати:
Частини мови та порядок слів у реченні в англійській мові - 2
Завдяки їй, ми можемо будувати речення правильно, не втрачаючи ніякі елементи:
  • Subject (підмет): суб’єкт, котрий виконує дію. Підметом в англійській мові можуть виступати nouns (Mike, a girl, a dog, people, etc.) та subject pronouns (I, you, we, they, he, she, it).
  • Verb (присудок): тут все зрозуміло, слова, котрі описують дії (to do, to work, to sleep, to eat, etc.). Форма дієслова буде змінюватися в залежності від часу, який ми використовуємо (минулий/теперішній/майбутній). 
  • Object (об’єкт): об'єкт, над котрим виконується дія. Знову ж таки можуть виступами nouns та object pronouns (me, you, him, her, it, us, them).
  • Manner (манера): який чином виконується дія (well, slowly, by car, etc.)
  • Place (місце): вказуємо, де відбувається дія (in the park, at home, etc.)
  • Time (час): вказуємо, коли відбувається дія (at 9 p.m., yesterday, etc.)
Звісно, деякі елементи з цієї формули ми можемо пропускати, якщо у нас немає цієї інформації, але все одно дотримуємося порядку:
  • S+VI study.
  • S+V+OI study English.
  • S+V+M I study hard.
  • S+V+O+M I study English hard.
  • S+V+O+M+P+T I study English hard in Green Forest every day:)

Заперечні речення (negative sentences)
 
Так само як і в українській мові, щоб створити заперечне речення, додаємо частку “не” - “not”. Проте, в українській ми додаємо лише цю частку, а зміна форми дієслова вказує на час. В англійській – частку “not” поєднуємо з допоміжними дієсловами (auxiliary verbs), які і є вказівниками часу. Проте сама формула SVOMPT нікуди не ділася:
 

Я не кохаю тебе.

I don’t love you

Я не кохала тебе.

I didn’t love you.

​Я не кохатиму тебе.

I won’t love you.

 
Питальні речення (interrogative sentences or questions)
 
Для створення питань в англійській  нам також потрібні допоміжні дієслова, яких не існує в українській мові. Проте, саме вони допомагають зрозуміти час, в якому побудоване речення. В українській мові ця роль припадає на основне дієслово, а саме на його закінчення. Для створення запитань також існує формула, але вже нова:
Частини мови та порядок слів у реченні в англійській мові - 3
Question words (питальні слова) – what? when? where? why? who? how many? etc.
Auxiliary verb (допоміжні дієслова) – у кожного часу та граматичної структури вони різні (e.g. do, did, have, can, could etc.)
 

(Чому) Ти кохаєш мене?

(Why) Do you love me?

Ти кохав мене?

Did you love me?

Ти кохатимеш мене?

Will you love me?

 
Як бачите, побудова речень англійською мовою не така вже складна, тому, що в ній є незмінна структура, яку потрібно знати та використовувати. Під час вивчення нових лексичних одиниць варто аналізувати, що це за частина мови, яку позицію та роль це слово буде грати під час побудови речення.
 
Проте, не дивуйтеся, якщо при перегляді серіалу, фільму, чи прослуховуванні пісень ви почуєте деякі відмінності. Існує багато нюансів (так автор захотів, так римується краще), або просто навіть те, що не всі носії досконало знають граматику рідної мови, та можуть помилятися. Проте нам, як тим, хто вивчає мову, варто дотримуватися та слідувати цим правилам. Особливо для того, щоб почуватися впевнено та мати змогу виражати думки, щоб нас розуміли.
Вам також може сподобатися:
Fun
Sing and learn – Lady Gaga, розбір пісні “Abracadabra” українською
Нова пісня Леді Гаги з неймовірною швидкістю заполонила інтернет та стала вірусним хітом в усіх соцмережах завдяки своїй мелодії та неймовірній постановці (а ви вже встигли вивчити хореографію та зняти рілс?). Пропоную також піти за трендами, проте поглянути на пісню з іншої точки зору – граматичної. …
Grammar
Present Perfect: час, що об’єднує минуле і теперішнє
Present Perfect — теперішній доконаний час, який в англійській мові використовується для розповіді про дії чи події, які мають зв’язок з теперішнім моментом, хоч вони могли відбутися в минулому. Цей час вказує на результат дії, досвід чи стан, який триває з минулого до теперішнього часу. …
Grammar
Безкоштовний відеоурок англійської мови з викладачем: Modals of Obligation
Як правильно: Everyone (should have чи has to have?) the international passport to travel abroad. Якщо досі плутаєтесь у модальних дієсловах обов'язку, саме час розібратись! Проходьте новий безкоштовний урок англійської з викладачкою Green Forest та дізнавайтесь, коли вживати must, have to, should,…
Contact us
Пн.-Пт.: 9:00-20:30
Сб.-Нд.: 10:00-15:00
Дистанційний курс
 М. ПЛОЩА УКРАЇНСЬКИХ ГЕРОЇВ,
вул. Гетьмана Павла Скоропадського, 9а, 3 пов.
Офіс тимчасово не працює.