Нещодавно я переглядала книгу, в якій описуються конкурси для гучної компанії. Ось один з них: знайдіть найважчі для вимови слова, роздрукуйте їх та перевірте, наскільки добре ваші гості зможуть їх вимовити в кінці вечора. Звичайно, добре, якщо ви посміялися та гарно відпочили, а якщо справа стосується роботи чи зустрічі з важливими іноземними клієнтами, і ви, людина, яка впевнено володіє мовою, натрапляєте на слово «hereditary» або «simultaneously»… Роблячи вигляд, що ці слова вам відомі, ви швиденько їх вимовляєте за допомогою «кахи-кахи» і розумієте, що нема меж досконалості у вивченні англійської мови.
І я задумалась: «А які слова можуть викликати труднощі для наших студентів?»
Ось невеликий список «страшних слів»:
- Upper-intermediate ['ʌpəֽɪntə'mi:dɪət] - вище середнього (наприклад, рівень володіння англійською мовою). Дуже часто люди, які володіють цим рівнем, не можуть його правильно вимовити, і цим самим ставлять під сумнів свої знання.
- Acquaintance [ə'kweɪnt(ə)n(t)s] - знайомство, знайомий. Це слово часто можна зустріти у темі «Friendship», а вона є майже у кожному підручнику. Синонімом може бути слово friend.
- Circumstance ['sɜ:kəmstæn(t)s] - обставина, умова. Слово лякає своєю довжиною, хоча треба просто прослухати, як правильно читається комбінація голосних звуків, і прочитати його буде легко. Синоніми – case, occasion, condition.
- Entrepreneur [ֽɔntrəprə'nɜ:] - підприємець. Слово має французьке походження, а, як відомо, у французькій мові половина звуків у слово може не читатися. Дуже важливе слово для людей, які вивчають бізнес англійську, адже воно має однокорінні слова entrepreneurial, entrepreneurship. Синоніми – business owner, undertaker.
- Philosophical [ֽfɪlə'sɔfɪk(əl)] - філософський. Важкість викликає сполучення букв Ph на початку та середині слова, адже воно читається, як звук f.
- Provocatively [prə'vɔkətɪvlɪ] - провокаційний, який викликає. У даному слові не читається літера е.
- Anonymous [ə'nɔnɪməs] - анонімний. У цьому слові сполучення букв ou читається одним звуком ə. Синонім – nameless.
- Thesaurus [θɪ'sɔ:rəs] - тезаурус або скарб. Проблема у цьому слові в тому, що в українській мові є слово «Тезаурус», тому можна не помітити, що в англійській версії на початку стоїть Th, яке передається звуком θ. У середині слова au читається за допомогою довгого ɔ:.
- Particularly [pə'tɪkjələlɪ] - особливо, особливим чином. Почувши це слово, можна подумати: «Це вимовити нереально!». Важко прочитати лише кінцеву частину слова, адже заважає буква r, яку вимовляти не потрібно. Синоніми - in detail, minutely.
- Prioritising [praɪ'ɔrɪtaɪz ɪŋ] - виділення пріоритетів. У цьому слові аж чотири літери і, та всі вони читається по-різному. Перші три і читаються, як aɪ, а остання, як, ɪ.
- Pronunciation [prəֽnʌn(t)sɪ'eɪʃ(ə)n] - вимова. Це слово можна часто зустріти у кінці підручника з правилами правильної вимови слів. Часто літеру u читають, як u, а не, як ʌ. Синонім – articulation.
- Hospitable [hɔs'pɪtəbl] - гостинний. Тут треба звернути увагу на наголос, адже він падає на другий склад. Синонім – open.
- Anaesthetist [ə'ni:sthetɪst] - анестезіолог. Це слово насичене буквами s, t, і із-за накопичення приголосних звуків його важко прочитати.
- Unfortunately [ʌn'fɔ:ʧ(ə)nətlɪ] - нажаль. Слово використовується доволі часто, його можна зустріти у текстах та розмовній мові. Літери r та e не читаються.
- Auxiliary [ɔ:g'zɪlɪ(ə)rɪ] verb - допоміжне дієслово, наприклад, do, does, did, have. Це слово можна почути на занятті під час пояснення граматичних правил. Сполучення літер Au вимовляється за допомогою довгого ɔ:, літера а не вимовляється.
- Conscious ['kɔn(t)ʃəs] - свідомий. Тут важкість у буквосполученні sci, яке читаємо звуком ʃ , та ou, яке вимовляється звуком ə. Але правильну вимову краще послухати в електронному словнику. Синонім – aware.
Переможцем є слово «Floccinaucinihilipilification» [ֽflɔksɪֽnɔ:sɪֽnɪhɪlɪֽpɪlɪfɪ'keɪʃ(ə)n] - офіційно найдовше (29 літер) англійське слово. Означає воно звичку давати всьому негативну оцінку. І звичайно ж не будемо забувати про всіма улюблений огірок «Cucumber» ['kju:kʌmbə], який ніхто не може правильно вимовити з першого разу.
Усі слова можна доволі часто зустріти в художній літературі та почути у розмові (крім слова floccinaucinihilipilification)☺, тому варто виділити час і потренувати вимову важких слів. У цьому вам допоможе сайт www.howjsay.com, де можна послухати, як правильно вимовляються англійські слова.