Війна в Україні стала важким випробуванням для кожного з нас. Вона перевіряє на міцність, змінює реальність і змушує шукати нові шляхи адаптації. У такі часи підтримка набуває особливого значення – не лише матеріальна, а й психологічна, освітня та соціальна.
Розуміючи цю потребу, з перших днів повномасштабного вторгнення команда Green Forest почала шукати способи допомогти українцям: ми почали з перекладу актуальних новин з України англійською мовою в соціальних мережах, потім проводили серію безкоштовних уроків англійської мови для всіх охочих War Time English, а вже влітку 2022 року подарували 100 стипендій на вивчення англійської жінкам, які мусили змінити місце проживання. І так, вже 3 рік поспіль Грін Форест продовжує цей шлях. Наша команда долучилася до трьох важливих ініціатив, спрямованих на допомогу постраждалим від війни, а також створила проєкт “Ctrl+F”. Ми переконані, що знання відкривають нові можливості, а володіння англійською мовою може стати інструментом для комунікації та ключем до особистого та професійного відновлення.
"Близькі", "Superhumans", "Invictus Games" та "Ctrl+F" – це не просто останні навчальні проєкти, а й простір підтримки, розуміння та розвитку. Досвід викладачів та студентів свідчить про те, що вивчення англійської може стати своєрідною терапією, можливістю відкрити для себе нові горизонти та зробити крок до нового.
У цій статті ми розповімо про те, як працюють ці проєкти, які враження залишають вони у студентів та викладачів. Ми зібрали відгуки, де викладачі діляться своїм досвідом викладання на кожному них: як це було та які важливі деталі варто знати, спілкуючись зі студентами, які постраждали від війни. Студенти ж розповідають свої враження про навчання.
Проєкт "Близькі" та Green Forest: англійська для рідних та партнерів/ок військових і ветеранів
Команда Green Forest вважає важливим підтримувати не лише військових, а й їхніх рідних та ветеранів. Тому з березня 2024 року долучилася до проєкту "Близькі", навчаючи англійської на офлайн-курсах у Києві та Львові. Студенти навчаються за підручником Notes by Green Forest на інтерактивній платформі Smarte, дивляться уривки з серіалів і розбирають відповідну лексику, а також активно практикують розмовні навички.
Відгуки та поради від викладачів
Насправді передусім обрала проєкт Близькі через те, що справді хотілось підтримати близьких військових у такий спосіб хоча б. Мої студенти дали мені розуміння, що, не дивлячись на жодні труднощі, можна продовжувати жити і розвиватись. Також, я багато чого зрозуміла від них, перш за все, в міжособистісному зв'язку. І хоч не завжди всі могли бути присутні або виконувати домашку (особливо якщо вони мали змогу побути зі своїми партнерами), на уроках всі підтримували один одного, допомагали, підказували. Ділились не тільки англійською, а й іншими порадами, підказками, підтримкою. Неймовірно рада, що мала змогу попрацювати в цій атмосфері, а колегам раджу спробувати. Це класний досвід. Головне – залишатись людиною в будь-яких умовах, так само надавати підтримку (навіть якщо ця підтримка – продовження дедлайну для тесту чи щось подібне), бо насправді для нас це може бути дрібницею, а їм – показати, що про них піклуються.
Дарина Маковецька, викладачка в Green Forest та на проєкті “Близькі” в Києві
"Не так важливий план заняття, як бачити зворотний зв'язок і розуміння в очах студенток" – таким було моє кредо роботи з "Близькими". Інколи ми могли брати інші, цікавіші групі теми або ж більше розбирати незрозумілу граматику – моєю місією у роботі з ними був особистий прогрес кожної студентки, а не знання всіх слів чи фраз певного рівня. Не можу сказати, що безпосередня дотичність до військовослужбовців є особливістю роботи з "Близькими", оскільки для мене основним завданням є відчуття загального настрою групи, тож, для роботи викладачкою емпатійність є однією з основних рис і вона не залежить від типу групи чи рівня :))
Катя Сотнікова, викладачка в Green Forest та на проєкті “Близькі” у Львові
Я вирішила спробувати працювати з Близькими, бо я хотіла якось підтримати людей, яких війна торкнулася трошки більше, ніж мене, і мені здавалося, що просто донатити недостатньо. Я не можу зупинити війну і не можу повернути їхніх рідних додому, але Близькі можуть надати їм час і простір, щоб відволіктися, познайомитися між собою, поспілкуватися з тими, хто її зрозуміє. А я можу допомогти їм провести цей час не тільки із задоволенням, але і з користю.
Робота з людьми, постраждалими від війни, насправді не так разюче відрізняється від просто роботи зі студентами. Тобі так само треба бути уважною і тактовною, так само потрібно слухати і брати до уваги те, чим студенти діляться на уроках, так само потрібно тримати в голові, що англійська – це важливо, але ментальне і фізичне здоров'я важливіше, і що у кожної людини є лімітований ресурс, і не очікувати, що під час війни людина з роботою, дітьми і з чоловіком у Збройних Силах, матиме час і сили все ідеально вивчати так, як би вчителеві хотілося.
Аня Конкевич, викладачка в Green Forest та на проєкті “Близькі” в Києві
Кілька слів від учасників цього проєкту
Проєкт "Superhumans" та Green Forest: суперлюди вчать англійську
Superhumans Center – це центр, у якому безкоштовно надають послуги з протезування, реконструктивної хірургії та реабілітації, а також психологічну підтримку тим, хто постраждав від війни. До цієї ініціативи команда Green Forest теж захотіла долучитися у якості безкоштовних курсів для наших суперів. Вони навчаються в групах із іншими студентами відповідно до свого поточного рівня англійської. Програма курсу базується на авторському інтерактивному підручнику Notes by Green Forest на основі інтерактивної освітньої платформи Smarte. Навчання містить у собі комунікативні та граматичні заняття, а також Hot Topics – обговорення актуальних новин із використанням вивченої лексики та граматики.
Відгуки та поради від викладачів
Я вирішила долучитися до цієї ініціативи, тому що глибоко переконана: мова – це не лише інструмент комунікації, а й ключ до нових можливостей, адаптації та психологічного відновлення. Для моїх студентів з проєкту "Superhumans" вивчення англійської – це не просто освітній процес, а шлях до нового життя.
Я бачу, як із кожним уроком у них з’являється більше впевненості в собі, більше мотивації рухатися вперед, підкорювати нові вершини і це найкраща нагорода для мене як для викладача.
Що можу порадити іншим викладачам, які працюють з постраждалими від війни?
1.Адаптуйте матеріали. Для когось можуть бути складними великі обсяги текстів або аудіо, тож важливо робити матеріали доступними й інклюзивними.
2. Мотивуйте через маленькі перемоги. Кожне нове слово чи правильна відповідь – це вже успіх. Заохочуйте студентів помічати свої досягнення, щоб вони відчували свій прогрес.
3. Будьте підтримуючими. Важливо створити атмосферу довіри та підтримки, де кожен студент почувається в безпеці. Тому не тисніть, дайте час адаптуватись в групі та звикнути до темпу і методики.
Дарія Телевна, викладачка Green Forest
Відгуки від студентів-суперів про навчання в Green Forest
Ще декілька теплих слів від студентів:
Дякую вам, що даєте таку можливість військовим і ветеранам проходити навчання в вашій школі. Що сказати чи написати) Навчання інтенсивне і цікаве, хоч і не все вдається з першого разу зрозуміти і запам’ятати, але викладачі дуже терплячі і допомагають постійно. Мозок від напруження звісно трішки димить)) але запамʼятовує)
Заняття в групі проходять дуже тепло і в гарній комунікації один з одним. Моєю мотивацією стали постійні міжнародні комунікації з іноземцями і чесно кажучи, хочеться теж володіти їх мовою, щоб доносити правильні сенси, особливо коли від цього залежить допомога для нашої держави.
А також викладач Єльського університету в США, Тімоті Снайдер, він наразі вчить українську мову і розказує про історію України в своєму університеті. Також виступає на міжнародних форумах, і коли ми з ним спілкуємося, то теж хочеться поговорити з ним його рідною мовою, в знак вдячності за його важливу роботу. Майбутні плани, хоч як це і не просто і потребує багато часу, але вчитись далі, бо мова це код пізнання світу.
Олександр
Англійська мова це мова сучасного світу, я давно хотів зайнятися її вивченням, але не вистачало часу, мотивації… Наразі це стало одним з важливих етапів реабілітації та повернення до цивільного життя. Я вперше відвідував групові онлайн заняття, трохи хвилювався. Але заняття в Green Forest дуже комфортні, навчання проходить легко та невимушено. В кінці курсу, незнайомі на початку тобі люди, стають майже рідними) Дякую команді Green Forest за крутезний досвід. Окрема дяка викладачам – ви неймовірні!!!
Віталій
Загалом, навчання на ваших курсах мені сподобалось , багато практики розмовної, викладачі хороші, зручний графік, безліч матеріалів, як основних, так і додаткових. Мотивацією для мене є те, що я б хотів потрапити в сферу ІТ, а там без інглішу ніяк. На жаль, останнім часом було зовсім мало вільного часу у звʼязку з влаштуванням на роботу та іншими нагальними справами, тому не мав змоги відвідати всі уроки курсу. Проте, планую продовжувати навчання в майбутньому, як тільки все владнаю.
Євген
Проєкт "Ctrl+F": безоплатні курси англійської для ветеранів та ветеранок
Цей соціально-освітній проєкт надає можливість ветеранам і ветеранам безоплатно вивчати англійську мову. У рамках цієї ініціативи вони можуть приєднатися до групових онлайн-курсів Green Forest без жодних фінансових витрат.
Відгуки та поради від викладачів та організаторів
Насправді проєкт CNTRL F не лише про вивчення мови, а про розуміння того, що життя триває і у ньому безліч можливостей. Англійська — це лише ключ, інструмент, який допомагає відкрити перспективи цього світу. І зараз наша команда викладачів робить все, щоб навчальний процес був максимально комфортним і цікавим для кожного.
Надія Дьячук, співзасновниця Green Forest та керівниця академічного відділу школи
Від запуску проєкту в липні – до навчання англійської приєдналося 300 військових. І ми не плануємо зупинятися! Ми читаємо кожну мотивацію учасника і це щоразу до сліз. Хтось хоче здійснити давню мрію, знайти однодумців, отримати нове хобі, роботу чи просто відволіктись.
Анастасія Лозових, піар-менеджерка Green Forest та менеджерка проєкту CNTRL F
Я долучилася до проєкту Ctrl+F, щоб висловити подяку нашим захисникам і захисницям та допомогти їм втілювати мрії, впевнено рухаючись до своїх цілей. У час великих змін наша країна потребує згуртованості, і я переконана, що ми, цивільні, маємо дбати про те, щоб ветерани й ветеранки відчували свою значущість, а їхнє повернення до цивільного життя було якнайлегше.
Робота з військовими вимагає розуміння, що опанування мови може бути для них непростим викликом через різні обставини. Тому важливо проявляти терпіння, підтримку й тактовність, створюючи атмосферу безпеки та довіри, без зайвого тиску.
Яна Яворська, викладачка Green Forest
Коли я побачила новини про запуск проекту Cntrl F, я одразу захотіла долучитися, щоб мати можливість зробити свій внесок у підтримку ветеранів/ок, допомагаючи їм розвивати впевненість в англійській мові для майбутнього.
Мої поради викладачам щодо роботи з учасниками:
1. Дотримуйтесь етики спілкування
2. Створюйте позитивну атмосферу на занятті, наповнену підтримкою та взаємоповагою
3. Не бійтеся сміливо починати працювати
З самого початку роботи з учасниками проєкту Cntrl+F я була приємно вражена тим, що люди дійсно вмотивовані навчатися, діляться своїм позитивом та енергією з іншими, що безумовно заряджало всю групу. І мене, як викладача, це також надихало – бачити, як зростає їхній інтерес до вивчення англійської.
Марта Стечишин, викладачка Green Forest
Відгуки студентів про навчання
Проєкт Invictus Games та Green Forest
У серпні 2024 року школа Green Forest розпочала співпрацю з «Іграми Нескорених», аби прокачати англійську учасників перед їхньою поїздкою до Канади для участі в змаганнях.
Invictus Games – це міжнародні спортивні змагання для ветеранів війни, які отримали поранення чи травми. Їх започаткував Принц Гаррі, герцог Сассекський, у 2013 році. У лютому 2025-го відбулися сьомі змагання, де у складі української збірної візьмуть участь 35 військовослужбовців і ветеранів. Спортсмени займаються в окремих групах відповідних рівнів онлайн, а також офлайн під час навчально-тренувальних зборів.
Відгуки та поради від викладачів
Це був найбільш неймовірний досвід роботи зі студентами в моєму житті! По-перше, група складалась тільки з чоловіків, хоча на Ігри Нескорених їздили і неймовірні дівчата, але я з ними не працювала, на жаль. Коли Анастасія, піар-менеджерка Green Forest, вже написала в особисті - я зрозуміла, що свій досвід буде підтягувати по ходу! Студенти супер-мега-класні, я майже про кожного з них можу говорити і писати годинами. Один студент навчався у мене на рівні Starter, а зараз в Канаді товаришує з принцом Гаррі (це я з соцмереж дізналась), отже, якось вони розуміються англійською. Дехто зі студентів починав вивчати англійську з нуля, хоча насправді ми витягували разом з їх пам'яті шкільну програму "London is the capital of Great Britain". Ще раз скажу, що у мене була Неймовірна, Неповторна, Надзвичайна, Фантастична група Стартерів, з котрими ми дещо вивчили - вони англійську, я ...я отримала неймовірний досвід тепла, щирості, командного духу, взаємопідтримки та взаємодопомоги та багато чого важливого, що я мала можливість спостерігати під час занять.
Наталя Нікітіна, викладачка Green Forest
Отже, мені запропонували групу "Нескорених" і я зацікавилася, бо дуже люблю челенджі і нестандартні підходи, але також, чесно кажучи, була трохи налякана, оскільки в суспільстві часто говорять, що люди, які постраждали від війни, можуть бути досить агресивні і гарячкуваті. Я дуже боялася не сказати щось не те, щоб не викликати агресію у свій бік.
На першому занятті було трохи складно. Не знаю хто кого більше боявся і хто більше панікував: я чи студенти) Але з часом ми налагодили процес, навчилися користуватися книгою та ресурсами і все пішло без проблем. Більшість студентів з "Нескорених" мали дуже щільний графік через роботу/ тренування чи інші справи, тому домашні завдання майже ніхто не виконував. Звісно, прогрес через це уповільнюється, тому я планувала заняття таким чином, щоб вони якнайбільше могли запамʼятати на самому занятті. Ми займалися 2 години і посередині заняття робили перерву, бо їм було складно тримати концентрацію все заняття. Перед початком проекту у ГФ проводили тренінг про роботу з ветеранами, який дуже допоміг зрозуміти "можна" і "не можна" в спілкуванні. Одним з пунктів "не можна / не варто" були питання про поранення, щоб людина не переживала ще раз ті самі емоції. Але у нас з "Нескореними" був інший план. Вони попросили мене підготувати заняття про поранення, щоб вони могли розповісти про себе в Канаді. Прохання підготувати таке заняття вже є свого роду дозволом питати про це, але я все одно дуже боялася навіяти погані спогади і кілька разів уточнювала чи окей їм говорити про це, але жодних проблем не було.
У мене насправді дуже проста порада для викладачів, які працюють з постраждалими від війни - будьте гнучкі. Можна завжди говорити зі студентом про те, що йому треба, що йому подобається, а якщо студент сам не знає, то пробувати різне і дивитися що працює. Для моїх найбільше працювали різноманітні інтерактивні завдання, де треба щось поклікати, перетягнути, розмалювати, врятувати принцесу, обрати емоджі, пограти "хрестики-нулики" чи зануритися в тему "аеропорт" через симуляцію подорожі. Так, це ніби завдання для дітей, але всі студенти (всі чоловіки від 22 років) бавилися у ці ігри з великим задоволенням і такі завдання найкраще тримали увагу та концентрацію. Також, велику частину відігравав гумор. Я розповідала їм якісь тупі історії зі свого життя, що розтопило лід між нами і ми могли спілкуватися на будь-які теми. Всім викладачам треба бути готовими до чорного гумору, бо у них від був чорніший за все чорне в світі, але жартувати про свої травми можуть тільки вони) це правило.
В кінці курсу ми настільки зблизилися, що після закінчення останнього заняття я розплакалася (хоча я дуже рідко плачу). Це була найкраща група, яка у мене коли-небудь була. На останньому занятті студент сказав мені, що ветерани дуже вірні люди і якщо до них гарно ставитися, то вони стануть твоїми найкращими і найвірнішими друзями. Я в цьому сама переконалася, тому почати з ними заняття - це моє найкраще рішення за останній час. Так, це складніше ніж прості групи, але винагорода і віддача в рази більш.
Юлія Іващук, викладачка Green Forest
Відгуки студентів про навчання на проєкті
Інтерв’ю з Олександром Андрощуком — ветераном ЗСУ, учасником збірної України “Ігор Нескорених 2025” та студента Green Forest:
Не забуваймо про наших полеглих Героїв та Героїнь. Якщо ви зараз це читаєте, зупиніться на мить і вшануйте хвилиною мовчання тих, хто віддав своє життя, захищаючи нашу Батьківщину.
У Green Forest ми віримо, що знання – це сила. Вивчення англійської відкриває нові можливості для тих, хто постраждав від війни: допомагає адаптуватися, спілкуватися з міжнародними партнерами та на деякий час відволіктися. Саме тому ми раді долучитися до важливих проєктів.
Проте наша підтримка не обмежується лише навчанням. Ми пишаємося тим, що не лише Green Forest як компанія, а й наші співробітники активно відкривають збори та збирають кошти на потреби ЗСУ щодня. Наприклад, Ірина Рєшотка, Ольдзя Іванищева, Одарка Шиян і багато інших.
Ми безмежно вдячні кожному і кожній, хто боронив і продовжує боронити Україну. Саме завдяки вам ми маємо можливість працювати, навчати й допомагати тим, хто цього потребує. Слава Україні!