Writing. 14.07.2010

Цікаві факти про писемність

Автор: Алёна Горбатко

 

 • Найдавніший і найпростіший спосіб письма з'явився, як вважається, ще в палеоліті - "розповідь в картинках", так зване піктографічне письмо. Письмо це, звичайно ж, дуже недосконале, адже прочитати розповідь в картинках можна по-різному. Тому піктографію як форму письма далеко не всі фахівці визнають початком писемності.
 • Надзвичайним досягненням людської цивілізації стало так зване складове письмо, винахід якого відбувалося протягом III-II тисячоліть до н. е. Впорядкувати запис складами, здавалося б, що може бути природніше! Та й складів набагато меньше, ніж слів які складаються з їх допомогою. Але щоб прийти до такого рішення, знадобилися багато століть. Адже ми говоримо складами, і дітей вчать читати по складах. Складовим письмом користувалися в Східному Середземномор'ї. Наприклад, переважно складовим письмом є знаменитий клинопис. (Складовим способом досі пишуть в Індії, в Ефіопії.)
 • Наступним етапом на шляху спрощення писемності стало так зване звукове письмо, коли кожному звуку мови відповідає свій знак. Але додуматися до такого простого і природного способу виявилося складніше всього. Перш за все треба було здогадатися розчленувати слово і склади на окремі звуки. Але коли таке нарешті сталося, новий спосіб продемонстрував безсумнівні переваги. Потрібно було запам'ятати лише два-три десятка літер, а точність у відтворенні мовлення на письмі непорівнянна ні з яким іншим способом. Згодом саме літерне письмо стало вживатися майже повсюдно.

Один з перших алфавітів на Землі - фінікійський. У алфавіті фінікійців було 22 букви. Від фінікійців - жителів східного узбережжя Середземного моря, морських торговців і мандрівників - літерно-звукове письмо перейшло до греків. Від греків даний принцип письма просочився в Європу. А від арамейської писемності, як вважають дослідники, своє походження ведуть майже всі літеро-звукові письмові системи народів Азії.

Найдовший алфавіт в світі - камбоджійський. В ньому 74 літери.

Найменшим алфавітом в світі вважається алфавіт мови ротокас. Нею розмовляють жителі частини острова Бугенвіль, що входить до групи Соломонових островів в Тихому Океані. В алфавіті ротокас всього 12 букв, в основі якого - латиниця: A E G I K O P R S T U V. Ці літери використовуються для запису одинадцяти звуків. Мовою ротокас говорять всього 4,3 тис. осіб.

У китайському письмі більше 40,000 символів. Ієрогліф, що позначає "труднощі, неприємність" зображається як дві жінки під одним дахом

.В арабській мові 28 літер, які на кінці слова пишуться інакше, ніж в середині, в єврейському - 5 таких літер, в грецькій - одна, а в інших європейських мовах таких літер немає.

 

Таблиця з зображеням фруктів і їх назвами російською мовою, англійською мовою та арабською.

 • Найдавніша зі збережених до цих пір літера алфавіту - О.
 • Найдавніший лист було вирубано на стіні свого помешкання первісною людиною. На землі багато місць, де на скелях, стінах печер ми можемо побачити збережені видовбані малюнки і знаки, це - петрогліфи. Вони були не просто картинками, вони служили показниками меж володінь племен, місця полювання. Значить, ці малюнки і знаки передавали інформацію, іншими словами - були першими листами.
 • На африканському континенті більше 1 000 різних мов. А у мови берберів в Північній Африці навіть немає письмової форми.
 • У перекладі з французької мови слово есе означає «досвід»

 

                                 

 • У переважній більшості мов світу слово "мама" починається з букви M.
 • AD і BC в позначеннях дат означають Anno Domini (н.е.) і Before Christ (до н.е.).
 • Найдовшим в світі словом-паліндромом є фінське слово "saippuakivikauppias", що означає "торговець шовком".
 • Більшість американських педагогів розрізняють шість видів писемного мовлення, якими слід володіти в залежності від ситуації:
 1. Personal Writing - використовується, коли є необхідність обміркувати що-небудь або поділитися з ким-небудь особистим досвідом.
 2. Subject Writing - пов'язаний з потребою поділитися інформацією про відомих людей, місця, події. До цього виду відносяться інтерв'ю, звіти, показання свідків.
 3. Creative Writing - представлений творчими аспектами, такими як розповіді, вірші, жарти.
 4. Reflective Writing - рефлексивна письмова мова, в якій представлений або прокоментований будь-який життєвий досвід людини яка пише.
 5. Academic Writing - виконання різних завдань з навчальних предметів, які розглядаються як найбільш ефективний спосіб довести собі і викладачам, що предмет зрозумілий і став частиною роздумів автора
 6. Business Writing - припускає володіння навичками письма, необхідними для ділового спілкування, і включає в себе ділові листи, заяви, резюме, меморандуми
Вам також може сподобатися:
Grammar
Секрети вживання прийменників часу та місця: IN/ON/AT
Усім привіт! Б’юся об заклад, що хоч раз за весь час вивчення англійської мови ви задавались питанням: як же запам’ятати всі ці англійські прийменники?! Дійсно, дуже часто складно дати логічне пояснення, чому, наприклад, українські «в школі» та «в автобусі» англійською…
News
6 безкоштовних літніх онлайн курсів з англійської мови для рівнів від Pre-Intermediate до Advanced + Бонус
Для когось літо – час тотального релаксу та відпочинку (тільки в наших мріях) а для когось – навпаки, більше вільного часу на те, на що його вічно не вистачає. Тобто на англійську, of course! І цього літа у вас, як завжди, є безліч варіантів вивчати англійську: як платно, наприклад на літніх…
Vocabulary
Безкоштовний урок англійської з Notes. Video Lesson. Do you usually call or text someone? A1-A2
Guys, do you usually call or text someone? Пишіть в коментарях та проходьте наш новий Free English Lesson with Notes на цю тему - https://bit.ly/3pgmUEw. Ви потренуєте англійську на слух, почуєте думки різних нейтів-спікерів та вивчите нові adjectives, які знадобляться вам в будь-якій розмові. Урок…
Інтенсивний курс
 М. ПЛОЩА ЛЬВА ТОЛСТОГО,
вул. Льва Толстого 9-а, 3 пов.
Пн.-Чт.: 09:00-22:00
Пт.: 13:00-20:30
Сб.-Нд.: 09:30-16:00
Стандартний курс
 М. ПАЛАЦ СПОРТУ,
вул. Рогнідинська, 4а
Пн., Ср., Пт.: 13:00-20:00
Вт., Чт.: 13:00-21:30
Сб.: 10:00-14:30
 М. ПОЗНЯКИ,,
вул. Гришка, 6а.
Пн., Ср.: 13:00-22:00
Вт., Чт.: 13:00-21:30
Пт.: 13:00-20:30
Сб.: 09:00-14:30
 М. ЛІВОБЕРЕЖНА,
вул. Митрополита Андрея Шептицького, 4, оф. 32 (8 поверх), ТОЦ «Комод». (Вхід через бізнес-центр)
Пн., Ср.: 13:00-20:30
Вт., Чт., Пт.: 13:00-21:30
Сб.: 10:00-14:30
 М. УНІВЕРСИТЕТ,
вул. Пирогова,4/26
Пн., Ср., Пт.: 10:00-21:30
Вт., Чт.: 13:00-21:30
Сб.: 09:00-14:30
 М. КОНТРАКТОВА ПЛОЩА,
вул. Хорива, 1-а
Пн., Ср.: 13:00-21:30
Вт., Чт., Пт.: 12:00-20:30
Сб.: 10:00-14:30