About English Language, Vocabulary. 29.04.2020

Англійська для початківців: поради та практичні способи вивчати нові слова

Автор: Сергій Гончаренко

Питання розширення словникового запасу продовжує бути актуальним як для тих, хто тільки почав вивчати англійську, так і для тих, хто розмовляє нею вже не перший рік. Незважаючи на те, що на цю тему написана вже не одна сотня статей, запитань про те, як запам'ятовувати нові слова, не стає менше – і методисти з викладачами постійно вигадують нові способи розширення вокабуляру своїх студентів під час уроків англійської для початківців. У цій статті ви дізнаєтеся не тільки про практичні способи вивчення нових слів, а й те, де їх знайти, і про закономірності запам'ятовування людським мозком нового матеріалу.

Зміст

 1. Англійська для початківців – що потрібно знати перед тим, як почати вивчати нові слова
  1.1. Джерела нових слів
  1.2. Закономірності запам'ятовування на уроках англійської для початківців
 2. Практичні способи вивчення і запам'ятовування нових слів під час вивчення англійської мови для початківців
  Англійська для початківців: поради та практичні способи вивчати нові слова2.1. Загальна тематика
  2.2. Антоніми в англійській мові для початківців
  2.3. Написання речень під час вивчення англійської початківцями
  2.4. Ігри
  2.5. Використання

Англійська для початківців – що потрібно знати перед тим, як почати вивчати нові слова

Оскільки англійська є другою у світі мовою за кількістю тих, хто розмовляє нею, і за фактом є мовою міжнаціонального спілкування, то проблем з пошуком як курсів англійської для початківців в Києві, так і джерел для вивчення нових слів у вас не буде. Інтернет рясніє фільмами, серіалами, відео, піснями, книгами й іншим контентом англійською мовою. Через її поширеність ви вже знаєте певну кількість англійських слів і фраз, можливо, і самі про те не здогадуючись (дрес-код, фейс-контроль, репост, юзати тощо).

Але з чого краще почати вивчення англійських слів?

Джерела нових слів

В англійській 273000 слів, але це не означає, що вам потрібно знати їх усі. У будь-якій мові є список найпоширеніших слів, і англійська – не виняток. Ви можете легко знайти їх в інтернеті за запитом «The most frequently used/common words in English»: ви побачите списки від 100 до 10000 найбільш використовуваних слів, роботу з якими варто включати в ваші уроки англійської для початківців. Якщо ви тільки почали вивчати англійську, то нехай вашою першою метою буде вивчення перших 1000. У разі якщо ви вже вивчаєте англійську з викладачем, ви можете працювати з цими словами самостійно, як доповнення до основної програми. Але якщо ви вивчаєте англійську для початківців самі, особливо якщо ви не дотримуєтесь однієї конкретної програми, то працювати зі списком найпоширеніших слів під час ваших уроків англійської для початківців стає особливо важливо, тому що при написанні книг з вивчення англійської враховуються поширеність слів і зростання складності вокабуляру, а хаотичне вивчення нових слів може привести до того, що ви не будете розуміти значної частини того, що чуєте або бачите навіть у повсякденних ситуаціях. Навіть якщо ви вивчаєте англійську вже давно, все одно є сенс переглянути список, щоб зрозуміти, чого вам може не вистачати.

Словниковий запас в англійській мові
Потрібно знати близько 1000 слів, щоб практикувати англійську мову для початківців

Як бачите, знати першу тисячу найпоширеніших слів достатньо для того, щоб розуміти майже три чверті повсякденної мови, а перших трьох тисяч вистачить на те, щоб покрити 85% вокабуляру. Але справа в тому, що ключовий сенс часто полягає саме в цих 16-10 відсотках слів, які не є найбільш використовуваними. Хоча слова за межею 3000 теж градуюються за частотою вживання, на шкалі можна побачити, що різниця в розумінні мови у відсотках стає все незначнішою по ходу просування вперед, і вам доведеться знати набагато більше, ніж раніше, щоб отримати надбавку в розумінні набагато меншу, ніж раніше.

Повертаючись до теми вибору джерел під час вивчення англійської для початківців, потрібно сказати, що тут все нескладно. Просто подумайте, що ви зазвичай читаєте і дивитесь вашою рідною мовою, і знайдіть те ж саме, але англійською, і використовуйте це під час ваших уроків англійської для початківців. Якщо це популярний серіал, то знайдіть його англійською і дивіться його в оригіналі. Якщо це блоги про подорожі/риболовлю/політику – знайдіть англомовних блогерів тієї ж спрямованості. Ви і самі могли помітити, що проводити уроки англійської набагато легше за тим, що вам цікаво. Але тут потрібно враховувати один важливий аспект: не факт, що те, що вам цікаво, використовується в повсякденній мові. Лексика, яку використовував, наприклад, Джек Лондон при написанні «Білого Ікла» – це зовсім не та лексика, яку зараз використовують у спілкуванні жителі Нью-Йорка або Лондона. Це не означає, що ви повинні відмовитися від вивчення того, що вас цікавить, англійською мовою, якщо це не відповідає сучасним трендам, але пам'ятайте, що речення мають бути складені на користь актуальних явищ. У цьому сенсі підписка на англомовний профіль з мемами в Інстаграмі набагато корисніша з точки зору розмовної англійської для початківців, ніж «Хоббіт» в оригіналі. Такі джерела нової лексики як Інстаграм, Твітер або Фейсбук чомусь рідко згадуються, хоча в них містяться саме ті найпоширеніші слова і конструкції, і підписка на якусь англомовну сторінку на одній з цих онлайн-платформ плавно увіллється в ваш повсякденний потік інформації завдяки своєму невеликому обсягу тексту і ненав'язливості.

У тому випадку, якщо це бізнес-англійська для початківців і вона вам потрібна для роботи, принцип пошуку джерел лексики не змінюється. Проводьте ваші уроки англійської для початківців через призму того, що вам цікаво, а оскільки ваша робота вам цікава (сподіваємося, у вашому випадку все саме так), то знайдіть фільми/відео/статті з вашого роду зайнятості та працюйте з ними.

Англійська для початківців: поради та практичні способи вивчати нові слова - 2

Закономірності запам'ятовування на уроках англійської для початківців

Для ефективного запам'ятовування нової лексики потрібно також знати про закономірності пам'яті людини, щоб ефективно вивчати розмовну англійську для початківців і уникати малоефективну та нудну роботи на зразок зазубрювання нових слів під час ваших уроків.

І знову вищезгаданий фактор: вчіть через те, що вам цікаво. Тут потрібно розуміти те, що коли ви будете дивитися і читати англомовний контент, то це потрібно сприймати не як роботу (навіть якщо це потрібно вам для роботи), а як дозвілля. Незалежно від того, будете ви дивитися ваш улюблений серіал або фінансову конференцію, вам потрібно робити це без думок про те, що це ще один урок англійської, тільки без викладача. Це – частина вашого дозвілля, а в дозвілля люди займаються тим, що їм цікаво, тож вивчення англійської для початківців має бути частиною ваших повсякденних захоплень, а не роботи. При роботі з цікавою інформацією в такій невимушеній обстановці ваш мозок буде запам'ятовувати нові слова набагато легше і продуктивніше.

Ще одним часто згадуваним фактором є повторення пройденого матеріалу. І тут є певні закономірності, знання яких допоможе вам на уроках англійської для початківців.

Ще в 1885 році німецький психолог Герман Еббінгауз провів експеримент над людською пам'яттю і прийшов до таких висновків: за перші півгодини після вивчення забувається 60%, через 10 годин від вивченого залишається 35%, а через 6 днів у пам'яті залишається 20% від вивченого матеріалу. Але є і хороша новина: він також визначив, що осмислений матеріал запам'ятовується в 9 разів краще, а він і інші учасники експерименту запам'ятовували окремі склади без будь-якого сенсу. Це означає, що у випадку зі словами, які мають своє власне значення, їх запам'ятовування під час уроків англійської для початківців буде відбуватися набагато простіше й ефективніше.

Закономірності запам’ятовування нової інформації
На уроках англійської для початківців важливо осмислювати кожне слово, щоб точно його запам'ятати

На підставі проведених Еббінгазуом експериментів була виведена система повторення для довготривалого запам'ятовування нової інформації, яку ви можете використовувати під час ваших уроків англійської мови для початківців:

 • перше повторення – одразу після закінчення читання;
 • друге повторення – через 20-30 хвилин після першого повторення;
 • третє повторення – через 1 день після другого;
 • четверте повторення – через 2-3 тижні після третього;
 • п'яте повторення – через 2-3 місяці після четвертого повторення.

Це означає, що в ідеалі при вивченні англійської для початківців ви повинні датувати ті дні, коли ви будете повторювати новий матеріал. У сукупності з практичними способами вивчення нових слів, які буде наведено в цій статті, застосування цієї системи під час ваших занять англійською для початківців дасть помітний результат. Навіть якщо у вас не вийде повторювати матеріал саме за такою системою, то повторюйте щойно з'явиться можливість. Пам'ятайте, що повторити лише один раз – це не набагато краще, ніж не повторювати взагалі.

Практичні способи вивчення і запам'ятовування нових слів під час вивчення англійської мови для початківців

Крім загальних рекомендацій із пошуку джерел нових слів і пріоритетів у їх вивченні, існують ще й практичні способи збільшити ефективність освоєння нової лексики. Таких способів безліч і їх легко знайти в інтернеті, але в цій статті описані ті 5 з них, які легко використовувати на практиці та які довели свою ефективність. Дотримуючись цих порад, ви швидко відчуєте їх користь при вивченні англійської початківцями.

Загальна тематика

Мозку легше запам'ятовувати й обробляти інформацію, якщо вона класифікована та розділена на логічні групи. Цей принцип легко застосовувати на практиці при вивченні англійської для початківців. Виписуйте слова в групу за схожою тематикою або доповнюйте вже виписані. Для цього, як і для багатьох інших способів, вам знадобиться блокнот або зошит, куди ви будете виписувати нову лексику (необхідність завести зошит для нових слів в окремий пункт не винесена, оскільки це є зрозумілим фактором). Наприклад, в одну групу можна виписати слова, які стосуються аеропортів і польотів:

 • check-in desk – стійка реєстрації
 • terminal – термінал
 • baggage drop-off – місце здачі багажу
 • baggage reclaim – місце отримання багажу
 • customs – митниця
 • long haul flight – довгий політ
 • connecting flight – стикувальний рейс
 • delay – затримка
 • arrivals – рейси, що прибувають
 • departures – рейси, що відбувають

Як можна помітити, слова типу «стійка реєстрації», «політ» та «затримка» прямого зв'язку між собою не мають, але їх об'єднує між собою те, що вони використовуються в одній певній ситуації, а значить – їх можна винести в одну групу. У цю ж групу можна винести й інші слова, які не мають прямого стосунку до теми, але можуть асоціюватися з нею. Наприклад, «pillow» (подушка), оскільки їх іноді купують пасажири для зручності під час польоту, або «to cry» (плакати), що іноді можна спостерігати під час проводів. До уроків англійської мови для початківців потрібно підключати і свій власний асоціативний ряд, а не тільки слідувати академічним формулюванням.

Антоніми в англійській мові для початківців

До слів, які ви вчите, варто знаходити антоніми. Антоніми – це протилежні за значенням слова. Найбільш банальний приклад – «big» (великий) і «small» (маленький). Візьміть собі за правило шукати протилежності тих слів, які ви вчите під час ваших уроків англійської для початківців. Наприклад:

 • to make money (заробляти гроші) – to spend money (витрачати гроші)
 • quick (швидкий) – slow (повільний)
 • wet (мокрий) – dry (сухий)
 • well-known (відомий) – unknown (невідомий)
 • middle (середина) – edge (край)
 • to move (рухатися) – to stay (залишатися)
 • to take (брати) – to give (давати)
 • to remember (пам'ятати) – to forget (забувати)
 • to find (знаходити) – to lose (губити)
 • superior (той, що переважає) – inferior (той, що поступається)

Спочатку може здатися, що виписування антонімів збільшує обсяг роботи під час занять англійською мовою для початківців, але насправді це до певної міри навіть його зменшує. Практика показує, що запам'ятовування протилежних за значенням понять відбувається досить легко, тому виписавши антоніми до всіх слів, ви заощадите багато часу на їх вивчення. Цей спосіб особливо добре працює під час початкових стадій вивчення мови, коли невідомих слів ще багато – і вивчаються базові слова, які самі по собі є простими, як і їх протилежності. Потрібно підключати і свої власні асоціації. Як антоніми можна виписувати і слова, які є протилежностями в вашому власному розумінні. Наприклад, слова «cat» (кішка) і «dog» (собака) – це не антоніми, але якщо в вашому розумінні вони протилежні, то ви можете їх протиставляти одне одному. Ваші власні асоціації мають доповнювати список вивчених вами слів, які ви складаєте під час ваших уроків англійської мови для початківців.

Трохи про словники для тих, хто вивчає англійську початкового рівня.

Написання речень під час вивчення англійської початківцями

Ви вже багато разів могли чути про те, що слова у відриві від контексту вчити складно і неефективно. Крім простих асоціацій, пов'язаних зі словами, ви можете самі додавати їм контекст, складаючи з них речення під час ваших уроків англійської мови для початківців. Подивіться на приклад з лексикою з юніту про хвороби і поранення:

 • cure – ліки
 • cancer – рак
 • heart rate – серцебиття
 • to bleed – кровоточити
 • bandage – пов'язка
 • pills – таблетки
 • to cough – кашляти
 • sunburn – сонячний опік
 • ambulance – швидка допомога

Тепер подивіться на складені речення.

 1. Scientists have been trying to find a cure for cancer for hundreds of years.
 2. My heart rate sped up because I’ve been running.
 3. He's been bleeding for half an hour, get a bandage on immediately!
 4. I’ve been taking these pills for three month I and got a bit better.
 5. I’ve been coughing for last several days, I should make some tea with raspberry jam.
 6. You’ve been standing under the sun for so long, aren’t you afraid of getting a sun burn?
 7. We’ve been waiting for the ambulance for 10 minutes.

Як бачите, слова знаходять контекст, в якому їх простіше запам'ятати. В цьому випадку складання нових речень працює особливо ефективно, оскільки тут воно поєднується з першим способом – об'єднанням слів за загальною тематикою. А засилля тут часу Present Perfect Continuous пояснюється тим, що граматичною темою цього юніту були Present Prefect і Present Perfect Continuous. Тож візьміть до відома, то що так під час уроків англійської для початківців до вивчення вокабуляру можна додати і вивчення граматики.

Ігри

Часто можна почути і про те, що нова інформація добре запам'ятовується при інтерактивній взаємодії, особливо під час вивчення англійської початківцями. Якщо ви вже ходите на курси англійської для початківців у школах Yappi або Green Forest, то у вас є доступ до платформи Quizlet, де вже є багато різних активностей, які ви можете використовувати під час ваших уроків англійської мови для початківців: картки, заучування, письмо, правопис, тест, підбір і гравітація.

Англійська для початківців: поради та практичні способи вивчати нові слова - 3Картки: додаток показує слово вашою рідною мовою або його визначення англійською, а ви повинні або назвати це слово англійською, або спробувати здогадатися, що це за слово.

 

Заучування: ви побачите слово або вислів англійською та чотири варіанти його значення на вибір, тільки одне з яких є правильним. Цей метод часто можна побачити на тестах, де потрібно вибрати правильну відповідь до поставленого запитання. Метод відштовхується від того, що ви виберете найбільш логічний варіант.

Письмо: вам дається слово англійською, до якого ви повинні написати пояснення тією ж англійською.

Правопис: хороша вправа на тренування слухового сприйняття слів. Програма озвучує слово, яке вам потрібно ввести в поле відповіді, після чого програма скаже, чи правильно ви його написали. Тут потрібно відзначити, що в англійській, в силу історичних причин, вимова слова далеко не завжди збігається з написанням, тому ця активність має ще більшу цінність.

Тест: добірка різнопланових завдань декількох типів: написати правильну відповідь самому, вибрати правильний варіант із уже наданих, визначити, чи є відповідь на запитання правильною або неправильною. Кожен, хто коли-небудь здавав тести та іспити, стикався з такими типами завдань, вони ж використовуються в уроках англійської для початківців. Ця активність задіє потроху і пам'ять, і логіку, і асоціації.

Підбір: тут задієний все той же асоціативний метод, ви повинні співвіднести слова з книг, якими ви користуєтеся під час ваших уроків англійської для початківців, вашою рідною мовою зі словами англійською. Або це буде слово англійською та його визначення англійською, якщо ви студент вищих рівнів.

Гравітація: найбільш ігрова активність з усіх. На вашу планету падають астероїди, на яких написано слово англійською. Щоб врятувати вашу планету від руйнування, вам потрібно вписати в поле відповіді переклад або визначення слова на астероїді.

Всі зазначені активності є онлайн-версіями класичних вправ, і цим вони і зручніші. Вам не потрібно буде друкувати паперові картки, які швидше за все будуть лежати без діла після того, як ви їх кілька разів використовуєте. До того ж, в Quizlet можна зайти і з телефону, а значить – він завжди буде у вас під рукою і сильно полегшить ваші дистанційні уроки англійської для початківців.

Завершуючи тему про ефективність ігор для вивчення англійської мови для початківців, згадаємо також і про відеоігри. Хоча багато хто досі не сприймає їх серйозно, якість мови і діалогів у них вже давно не поступається високобюджетним фільмам, а місцями і перевершує. Додатковим доказом цього є те, що до озвучування відеоігор вже давно залучаються не тільки професійні актори озвучування, а й всесвітньо відомі зірки кіно, тож ви можете брати уроки англійської для початківців і у ваших улюблених акторів у віртуальному світі. Відеоігри хороші тим, що в них, як і фільмах, використовується найрізноманітніша лексика, подана в цікавому контексті, до того ж постійна взаємодія з англійською в процесі гри і є одним з найбільш ефективних проявів інтерактивності. Використання ігор з метою навчання, в тому числі навчання англійської, це базова практика форми навчального процесу під назвою «educational entertainment» або скорочено «edutainment». Такий підхід до навчання є дуже ефективним і давно успішно використовується, тому не варто проходити повз нього, коли ви будете думати про формат своїх уроків англійської мови для початківців.

Використання

Найбанальніша, але і найважливіша порада – використовуйте слова, вивчені під час ваших уроків англійської для початківців. Сказати це простіше, ніж зробити, адже не завжди вивчені вами слова будуть доречні в тих ситуаціях, коли у вас буде можливість говорити англійською. Але ви повинні використовувати нові слова щоразу, коли у вас з'являється така можливість. Достатньо буде кілька разів сказати вивчене слово в повсякденних ситуаціях, щоб воно відклалося у вашій пам'яті. Якщо, наприклад, під час спікінг клабу або просто розмовної вправи на уроці англійської для початківців ви будете говорити про подорожі, то ви можете використовувати тут ту ж медичну лексику з третьої поради, якщо коли-небудь під час подорожей ви або хтось, кого ви знаєте, поранився або захворів. Використання слів у певному контексті обмежене тільки фактом їх доречності в цьому контексті і вашою фантазією. Якщо ви не будете використовувати вивчені вами слова, то тоді ви їх забудете. Навіщо вам знати те, чим ви не користуєтеся? Use it or lose it.

На завершення скажемо, що вам потрібно якомога швидше використовувати зазначені поради під час ваших уроків англійської мови для початківців і поєднати їх з правильним повторенням, про яке йшлося в першій частині статті. Тоді результат не змусить себе чекати. Успіхів!

Вам також може сподобатися:
About English Language
Створюємо резюме – що можна і чого не можна робити
Дехто стверджує, що немає нічого більш тривалого ніж ремонт. У моєму випадку конкурувати з цим стихійним лихом може лише пошук роботи, а відповідно і пригод, на одну всім відому частину тіла. Цю статтю пишу, ґрунтуючись на особистому досвіді та інформації, на котру натрапила у власних пошуках. Проте…
About English Language
Англійська в Green Forest за гроші з єПідтримка
Маємо супер-новину для всіх наших минулих, теперішніх і майбутніх студентів: тепер ви можете використати кошти з картки "єПідтримка" для оплати будь-якого курсу вивчення англійської мови в Green Forest.    Якщо ви хочете скористатись цією можливістю і інвестувати кошти у свій розвиток:  …
Video
Відео - Як вивчати англійську за фільмами: 5 практичних порад та список фільмів для початкових рівнів
Раптом ви сумнівались, що англійську можна вивчати, так, саме вивчати, за фільмами або серіалами, ось вам відео-підтвердження від методиста та старшої викладачки Green Forest Тані Миронової. Вмикайте відео, щоб отримати 5 практичних порад, які допоможуть вам дивитись кіно (відео, серіали) з максимальною…
Інтенсивний курс
 М. ПЛОЩА ЛЬВА ТОЛСТОГО,
вул. Льва Толстого 9-а, 3 пов.
Пн.-Пт.: 12:00-20:00
Нд.: 10:00-15:00
Стандартний курс
 М. ПАЛАЦ СПОРТУ,
вул. Рогнідинська, 4а
Пн.-Пт.: 08:00/09:00-11:00, 13:00-21:30
Сб.: 10:00-15:00
 М. ПОЗНЯКИ,,
вул. Гришка, 6а.
Пн., Ср.: 08:00-20:30
Вт., Чт., Пт.: 09:00-20:30
Сб.: 09:00-15:00
 М. ЛІВОБЕРЕЖНА,
вул. Митрополита Андрея Шептицького, 4, оф. 32 (8 поверх), ТОЦ «Комод». (Вхід через бізнес-центр)
Пн.-Пт..: 09:00-19:00
 М. УНІВЕРСИТЕТ,
вул. Пирогова,4/26
Пн., Ср., Пт.: 10:00-18:00
Вт., Чт.: 12:00-20:00
 М. КОНТРАКТОВА ПЛОЩА,
вул. Хорива, 1-а
Пн.-Пт.: 12:00-20:00
Сб.: 10:00-15:00